K soudu se velmi pravděpodobně odvolají i firmy, které se zúčastnily zmanipulovaného výběrového řízení a náklady na vyrovnání se tak ještě zvednou. Podle dosavadního šetření ÚOKFK měla být od začátku roku 2011 při zadávání několika desítek veřejných zakázek použita tři elektronická losovací zařízení, která však nepracovala na principu náhodného výběru.
Předběžným znaleckým zkoumáním bylo zjištěno, že všechna losovací zařízení (notebooky), která kriminalisté zajistili, umožňovala předem stanovit, kteří zájemci budou vylosováni, přičemž bezprostředně po skončení „losování" došlo k automatickému odstranění elektronických dat o jeho průběhu. Průběh losování tak nelze zpětně ověřit.
Další případy, kdy hrozí státu, že přijde o miliardy:
Jančura má jasno. Chce po státu miliardy za predátorské dráhy
Další rána pro Kalouska. Baťova rodina žádá miliardy a neustoupí
„V současnou chvíli naši odborníci shromažďují všechny informace a zjišťují, kdo vydal softwaru na losování certifikát," uvedl pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.
U nás štempl nedostali
Pravidla a postup certifikace elektronických nástrojů je stanoven vyhláškou č. 9/2011 Sb., jejímž garantem je MMR. Prozatím jedinou společností, která má oprávnění certifikovat software na základě akreditace u Českého institutu pro akreditaci je společnost Relsia.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera