Exekutoři za spravedlivé exekuce. Přečtěte si, co toto uskupení chystá

21.01.2015 21:11 | Zprávy

Exekuční domobrana nebo exekuční ombudsman? Obojí se točí kolem exekucí, jak názvy napovídají – ovšem jedno je iniciativa dlužníků, druhé přichází ze strany exekutorů. Společné mají jedno – tedy alespoň avízovanou snahu o to, aby se vymáhání v Česku stalo spravedlivější a efektivnější. Jakého skóre tento pomyslný zápas však dosáhne, zatím není jisté.

Exekutoři za spravedlivé exekuce. Přečtěte si, co toto uskupení chystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

Funkce ombudsmana se v Česku rozšiřuje do řady oblastí. Svého ochránce práv mají nemocnice i jiné instituce, a tak má Anna Šabatová jako oficiální ombudsmanka alespoň teoreticky hodně lidí, kterým jde o to, aby byla správně hájena práva občanů. Nyní se jedná o tom, že by tyto řady měl rozšířit i exekuční ombudsman.

Ten by se měl stát jakýmsi garantem dodržování práva při vymáhání dluhů, které, jak není třeba příliš rozebírat, ne vždy je dodržováno. I proto vznikaly v minulosti různé návrhy na odpor k tomu, jakým způsobem exekuce v Česku probíhaly a jak se odrážely v životech dlužníků jimi postiženými. ParlamentníListy.cz tak upozorňovaly před časem na vznik jakési exekuční domobrany, která si za pomocí všech dostupných právních prostředků a apelů na nejvyšší soudní instance, měla ambice exekuce v naší zemi změnit. K tomu, jak tyto snahy dopadly, se ještě vrátíme níže, nyní však rozeberme to, co by obnášela funkce onoho exekučního ombudsmana.   

Exekutoři, co chtějí spravedlivé exekuce

Zajímavé na ní je, že s návrhem přišlo neformální uskupení Exekutoři za spravedlivé exekuce, které vzniklo v červnu loňského roku. Tedy samotní exekutoři. Prostřednictvím uskupení přispívají nyní právě oni odborným pohledem do diskuze o legislativním rámci exekučního prostředí v České republice. A snaží se hledat cesty, jak docílit vyšší ochrany práv dlužníků, ale i věřitelů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…