Jan Hus způsobil neštěstí. I to jsme se dozvěděli od českých politiků. A mnohem více

06.07.2016 12:47

Jaký je odkaz Jana Husa k dnešku? „Nejít s proudem, hájit pravdu, nebýt stádo. Za pravdu je nutné bojovat v každé době, i za cenu obětování sama sebe. Ctít a mluvit pravdu a usilovat o nápravu nepořádků. Stát za svým přesvědčením. Lidská důstojnost, svoboda, život v pravdě a víra v její vítězství. Vzepřít se zlu. Odpuštění svým nepřátelům.“ Tak ho ohodnotili politici oslovení ParlamentnímiListy.cz.

Jan Hus způsobil neštěstí. I to jsme se dozvěděli od českých politiků. A mnohem více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Znovuodhalení zrestaurovaného pomníku mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze při příležitosti stého výročí od svého vzniku

Každý jen trochu historie znalý Čech má pevně zafixované v paměti datum 6. července 1415, kdy byl v Kostnici upálen mistr Jan Hus. Statečný muž, který si stál za svou pravdou, i když ho to stálo život. ParlamentníListy.cz oslovily české politiky s otázkou, jaký je jeho odkaz k dnešku.

První český intelektuál

„Byl to první moderní český intelektuál. Měl odvahu vystoupit proti ideologickému monopolu univerzální katolické církve. Získal pro své myšlenky naprostou většinu národa, všechny její vrstvy. Od prostého lidu až po nemalou část panstva. Měl – a později i jeho myšlenky nesené silou husitských zbraní – věhlas v celé Evropě. Bez Husa a husitství by nebylo o sto let později M. Luthera a protestantismu,“ konstatoval bývalý český premiér Jiří Paroubek.

„Jeho nejvýznamnější myšlenkou bylo, že kněz ve hříchu nesmí udílet svátost. To je odkaz pro všechny veřejné činitele. Morálka by měla být jejich prvotním krédem. Ne osobní profit. Hus našel odvahu pro své reformní názory zemřít,“ upozornila senátorka Božena Sekaninová (ČSSD).

Hus by nikdy nesouhlasil s pojetím husitství v podobě Žižky a dalších teroristů

Místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík byl včera (5. července) na národní pouti na Velehradě věnované svatým Cyrilu a Metodějovi. „U nich mám o odkazu pro nás na rozdíl od Husa jasno. S křesťanstvím přivezli též vzdělanost, právo a evropské hodnoty a tím posunuli tehdy barbarský národ do vyspělé Evropy,“ připomněl. „Naopak u Jana Husa, jehož kritika církevních poměrů byla do značné míry oprávněná, už tak jasno nemám. Jeho boje za nápravu církve zneužili jeho současníci a takzvaní následovatelé k rozvracení Českého království, což zapříčinilo zásadní ekonomický a sociální úpadek. Myslím, že Jan Hus by s pojetím husitství v podání Jana Žižky a dalších podobných teroristů, kteří se zaštiťovali jeho odkazem, nikdy nesouhlasil,“ doplnil.

Stát za svojí pravdou a přesvědčením

Libor Rouček (ČSSD) bývalý poslanec, europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu, uvedl: „Stát za svojí pravdou a svým přesvědčením. Tím by se měli řídit zvláště veřejně činní lidé, ať již politici, novináři, nebo umělci, kteří nejvíce spoluvytvářejí veřejnou morálku. Názorové přemety a veletoče, které mnozí za posledních 30 let předvedli, nemají s odkazem Jana Husa nic společného (i když se k němu budou ve vaší anketě zajisté všichni hlásit).“

Jeho stranický kolega, poslanec a kandidát na post hejtmana do krajských voleb Jaroslav Foldyna se přidal: „Dnešní doba je na hony vzdálená mravním a morálním hodnotám, kterými žil a které prosazoval mistr Jan Hus. Nejít s proudem, nebýt stádo a hájit pravdu. Jan Hus je tu s námi po staletí, svou výjimečností vytrvat v pravdě i za cenu života se stal vzorem. Bohužel v našich dějinách najdeme více zrádců a lhářů. Proto je Hus jedním z našich největších symbolů. Jeho odkaz je dnes v kontextu událostí ve světě a EU pro české politiky nesouměřitelný.“

Jan Veleba, senátor, předseda Strany práv občanů, se domnívá, že „odkaz mistra Jana Husa k dnešku je nanejvýše aktuální a naléhavý – bojovat za pravdu a proti neřestem a zvrácenostem doby a tento boj dotáhnout do konce a neuhnout. To vše bez ohledu na to, co mně to přinese nebo nepřinese, neboť prosazování pravdy je nejvyšší morální hodnotou člověka“.

Za pravdu je nutné bojovat v každé době

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zase vyzdvihl, že za pravdu je nutné bojovat v každé době. „I za cenu sebeobětování. Hus se stal legendou díky své neústupnosti a to si musíme neustále připomínat,“ sdělil. Poslanec Bohuslav Chalupa (ANO) ParlamentnímListům.cz k Husovu odkazu napsal: „Odkaz pro naši současnost? Ctít pravdu, mluvit pravdu a trvale usilovat o nápravu nepořádků a nepravostí.“

„Jan Hus je pro nás trvale znepokojivým hlasem mravního svědomí v dějinných krizích, jimiž procházíme. Vyzývá nás k volbě i riskantní svobody před domnělou životní zajištěností všeho druhu,“ vysvětlil Miloslav Bednář ze Strany svobodných občanů. Pavol Lukša, bývalý poslanec a místopředseda TOP 09, z které letos odešel, starosta Čeladné, k Husovi sdělil: „Lidská důstojnost. Svoboda. Život v pravdě. Víra ve vítězství pravdy. To je pro mě odkaz, který Jan Hus zanechal nejen pro nás, ale i pro naše příští generace.“

Hus byl patrně největší Čech

„Hus zemřel za to, že hájil pravdu až do posledního okamžiku. Jeho odkaz byl, je a bude aktuální vždy,“ myslí si Šimon Heller (KDU-ČSL). Další lidovec, senátor Zdeněk Papoušek upozornil: „Je známo, že když stál Jan Hus na hranici, vzýval jméno Ježíše Krista a odpustil svým nepřátelům. To považuji za jeho největší odkaz.“ Místopředseda Pirátské strany Ivo Vašíček vidí Husův odkaz takto: „Oligarchie vždy ovládne mocenské struktury, ať už vládne jakákoliv ideologie. A vždy se snaží zabránit průniku informací o realitě moci peněz. Upálení Jana Husa bylo cenzurou v zájmu mamonu.“

„Hus byl patrně největší Čech,“ domnívá se poslanec hnutí ANO Martin Komárek a doplnil: „To, co hlásal, byla velká pravda. Hlásal ji však v nevhodný čas nevhodným způsobem, takže sobě i národu způsobil neštěstí. Jeho odkazu se chopili fanatici a prospěcháři a dílo zkázy dokonali; hle předobraz celých následujících dějin našeho národa.“

Člověk statečný a morální

Tomio Okamura, poslanec, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie, ParlamentnímListům.cz k Husovi uvedl: „Nejaktuálnější je jeho poselství, které vybízí k občanské odvaze vzepřít se systému, který je zlý. Jan Hus říká: ‚Jako se nám přikazuje, abychom poslouchali představené ve věcech dovolených a čestných, tak se nám přikazuje, abychom se jim vzepřeli tváří v tvář, když žijí v rozporu s Božskými přikázáními.‘ Samozřejmě je jasné, co by nás Hus jako silně věřící křesťan a vlastenec učil dnes – jeho odkaz nám srozumitelně říká, že máme žít věrní našim křesťanským tradicím a vzepřít se zlu, ať už je v sebelíbivějším rouše.“

Místopředseda KSČM, poslanec Jiří Dolejš ParlamentnímListům.cz na adresu Jana Husa sdělil: „Když se oprostíme od nánosu proticírkevní mytologie a buditelského patosu, tak v mistru Janu Husovi máme vědce, kněze a člověka, který svými názory a celým životem překračoval daný čas a prostor. Jako člověk kritizoval sociální nerovnost a věřil v osvětu. Jako vědec se trápil nad hledáním poznatelnosti pravdy. A jako kněz hlásal neohroženě potřebu reformy církve. Doba z něj udělala symbol revolučních změn. Přes interpretační spory, které kolem něj jsou, je mistr Jan Hus i pro dnešek člověk statečný a morální. A takoví jsou zapotřebí ve všech časech.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…