„Poptávka po bytech, zejména v hlavním městě, převyšuje nabídku,“ vysvětlila růst cen Hana Marvanová, která kandiduje na podzim v komunálních volbách v Praze za hnutí Starostové a nezávislí. Důvodem je podle ní fakt, že se byty nestavějí, propad nabídky už činí víc než čtyřicet procent. Jednou z hlavních příčin je neúměrně dlouhá doba přípravy a realizace bytových projektů, která trvá až neuvěřitelných deset let. Za posledních sedmnáct let klesl počet vydaných územních rozhodnutí a stavebních povolení o sedmdesát pět procent. „Česká republika je podle údajů Světové banky na 127. místě na světě v délce povolovacího řízení,“ konstatovala advokátka.
Lidi si pořizují bydlení v okolí metropole a za prací dojíždějí. Sto osmdesát tisíc osob denně
Kvůli nedostupnému bydlení v Praze volí podle Marvanové lidé bydlení ve Středočeském kraji a do Prahy dojíždějí za prací. Vzhledem k tomu, že jde o sto osmdesát tisíc osob denně, komplikuje to dopravu na příjezdových komunikacích i v hlavním městě, takže ve špičkách dochází k dopravním kolapsům. „Musí se víc stavět,“ prohlásila Hana Marvanová. Je potřeba rozšířit nabídku bytů podporou nové výstavby, a to bytů vlastnických, družstevních i obecních, protože Praha potřebuje šest až osm tisíc nových bytů ročně a stejný počet by se měl rekonstruovat. Ve skutečnosti počet bytů, jejichž výstavba byla v loni zahájena, klesl asi na dva tisíce. Přitom pozemky ke stavbám bytů jsou, uvnitř města má Praha téměř tisíc hektarů nevyužívaných pozemků. A podle odborníků se mohou zastavět, protože Praha je oproti jiným metropolím poměrně řídce osídlena, hustota v Praze je 25 obyvatel na hektar, ve Vídni 41, v Mnichově 44 a v Berlíně 40 obyvatel.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová