Klaus je proti Wulffovi hadr. Měl by milosti vysvětlit, vyzývá Zaorálek

21.02.2012 16:41

Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) soudí, že problémy s milostmi prezidenta republiky Václava Klause přerostly v souvislosti s jejich vyšetřováním policií únosnou mez. Klausova anabáze podle Zaorálka překoná dokonce i skandál německého prezidenta Christiana Wulffa, který rezignoval kvůli podezření ze zneužití funkce.

Klaus je proti Wulffovi hadr. Měl by milosti vysvětlit, vyzývá Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

„Problémy českého prezidenta s milostmi jsou větší než byly problémy Christiana Wulffa v Německu. Politická kultura sousedů by nám měla být příkladem,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Zaorálek.

Tímto prohlášením naráží místopředseda dolní komory na milost udělenou bývalé rektorce Metropolitní univerzity Anně Benešové odsouzené za porušování povinností při správě cizího majetku a především na milost udělenou bývalému spolupracovníku kmotra Františka Mrázka Tomáši Malinovi, který si měl odpykat trest za stamilionový podvod s pohonnými hmotami. Malinovo omilostnění nyní navíc prověřují orgány činné v trestním řízení, jelikož Klaus udělil milost i přes skutečnost, že Vězeňská služba neshledala Malinův zdravotní stav vážným a doporučila nástup výkonu trestu. Malinův advokát Daniel Tetzeli pro Aktuálně.cz uvedl, že je však zdravotní stav jeho klienta velmi vážný. Jakou nemocí trpí, ale odmítl říct. 

V Německu média mají váhu

Pochybnou hypotéku získal Wulff v Dolním Sasku, kde byl sedm let premiérem, od manželky známého podnikatele. Navíc také vyhrožoval šéfredaktorovi listu, který chtěl případ zveřejnit. Wulff měl i další vazby s vlivnými podnikateli, u nichž trávil bezplatné dovolené. Jednu na ostrově Sylt, kterou zaplatil filmový investor David Groenewold. Prezident se nakonec rozhodl vzhledem k sílícímu mediálnímu tlaku rezignovat.

Narušil majestát

První, kdo veřejně obvinil Klausovo okolí z korupčních praktik nejen v souvislosti s udělováním milostí, byl majitel Agrofertu Andrej Babiš. Ten v listopadovém pořadu České televize Otázky Václava Moravce poprvé veřejně jmenoval osobu, která po něm žádala úplatek za to, že prezident Václav Klaus nebude vetovat zákon o biopalivech. Byl jím údajně Václav Petr, majitel pražského sportovního centra Erpet. Konkrétně prý Babišovi telefonoval Vladislav Šavrda, mimo jiné ředitel tenisového areálu na pražské Štvanici, a zprostředkoval tak Babišovu schůzku s Václavem Petrem v hotelu Hilton. Šavrda je znám jako Klausův tenisový trenér a sparingpartner. Podle dřívějších informací MF Dnes se trojice Klaus-Šavrda-Petr pravidelně schází u piva.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

15:15 Co to je? Knihu koupili, ale prodávat ji nechtějí? Miloš Zeman zakročil

Kniha Spiknutí, která byla v minulém týdnu v pražském Arcibiskupském paláci slavnostně uvedena na tr…