Kvůli miliardám pro církve se chystá žaloba. Hlasování prý bylo zkorumpované

18.06.2013 16:51 | Zprávy

To, za jakých okolností byl v Poslanecké sněmovně přijat zákon k církevním restitucím, může být opětovně prozkoumáno orgány činnými v trestním řízení. Naznačila to spisovatelka Lenka Procházková. Již včera ParlamentnímListům.cz v této souvislosti řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, že zákon byl odhlasován s pomocí třech nyní obviněných poslanců, tedy s pomocí korupce.

Kvůli miliardám pro církve se chystá žaloba. Hlasování prý bylo zkorumpované
Foto: Archiv LP
Popisek: Lenka Procházková

Začátkem letošního června rozhodl Ústavní soud o tom, že církevní restituce platí a že církve mají definitivně dostat od státu majetek a náhrady v celkové výši 134 miliard korun; restituce totiž požadovala zrušit u ÚS skupina 18 senátorů. Proti verdiktu se však následně ohradili jak sociální demokraté, tak i komunisté a Věci veřejné, přestože jim bylo jasné, že proti restitucím už nelze nijak bojovat. Všichni ale řekli, že verdikt ÚS respektují.

Kvůli nové „aféře Nagyová“ a kvůli obviněním tří někdejších poslanců z ODS, tedy Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra z korupce se ovšem ukázalo, že se odpor proti restitucím může vzkřísit.

„Jde o to, že rozhodnutí týkající se církevních restitucí bylo odhlasováno (ve sněmovně) s pomocí korupce, neboť se čekalo na rezignaci třech nyní obviněných poslanců, čímž se oddalovalo samotné hlasování o restitucích až do doby složení mandátu oněmi třemi, tedy Tluchořem, Šnajdrem a Fuksou. Právě oni totiž deklarovali nesouhlas s návrhem zákona o církevních restitucích. Navíc je posilováno podezření, že i za tento 'vstřícný krok' byli odměněni lukrativními pozicemi. Restituce samé jsou tak poznamenané stále rostoucím podezřením, že byly přijaty s pomocí korupce,“ vysvětlil v pondělí ParlamentnímListům.cz místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek s tím, že úkon, tedy hlasování ve sněmovně, tak může být neplatný.

Můžeme jít také do Štrasburku

„Tady se tedy bude muset zvažovat, jaké jsou možnosti dalších postupů, což není tak jednoduchá právní věc – v úvahu pak přichází i to, jestli je nějaká možnost obrátit se na soud kupříkladu ve Štrasburku,“ uvedl také Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

9:54 Temný skandál kolem armády prý hasili Fiala, Rakušan i Černochová

Vzniká potichu v rámci velení české armády „soukromá“ tajná služba sloužící náčelníkovi generálního …