Materiál, se kterým Michail Fedotov v Budapešti předstoupil před účastníky novinářské konference Rusko–Evropa, ukazuje hluboký problém dnešní žurnalistiky, a sice propagandu, zpolitizování a naprosto chybějící ověřování informací z více zdrojů. Jak upozornil, i toto je projev hybridní války…
Konfrontace
Podle Michaila Fedotova, který připravoval průzkum pro Panevropskou univerzitu v Bratislavě, jež se zabývala relevantními informacemi v médiích o Rusku a Ukrajině, je situace značně nepřehledná. Na většině konferencí dokonce dochází ke konfrontacím mezi ukrajinskou a ruskou delegací. „Jak definovat fingované zpravodajství? Není metodologie, aby to definovala. Asi bychom neměli používat tento termín, který již sám o sobě je propagandou. Podle kolegy z BBC, se kterým jsem se setkal na konferenci ve Vídni, každý specifický materiál z novin by měl být analyzován a pak případně dementován pro podfuk. To je tedy to, co děláme u mne na fakultě na Slovensku. Soustředili jsme se na editory televizních novin, jak si stojí v principech objektivity.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala