Michal Uhl, politik z rodiny bránící uprchlíky, u sebe ubytoval deset běženců. PL sdělil: Je přirozeností každého člověka pomoci někomu, kdo je v tísni

15.10.2015 8:27 | Zprávy

Být to na Straně zelených, tak máme každý v bytě jednoho migranta. Tento výrok političky za ODS Alexandry Udženiji, který pronesla mezi zastupiteli na Praze 2, se týkal Michala Uhla, jenž u sebe ubytoval sedm uprchlíků a pomohl jim s cestou do Německa. O chvíli později pozval i rodinu s dětmi. Podle zastupitelky však nelze vnucovat všem stejný postoj a její satira mířila spíše k nátlaku ze strany Uhla, než proti uprchlíkům. Její oponent to zase vidí jako „nahnědlou rétoriku ODS“.

Michal Uhl, politik z rodiny bránící uprchlíky, u sebe ubytoval deset běženců. PL sdělil: Je přirozeností každého člověka pomoci někomu, kdo je v tísni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Uhl

„Vnímám to jako vulgární útok, který nepovažuji za inteligentní, a jde o snahu si z humanitární krize dělat legraci. Místo, aby ODS předkládala řešení a vysvětlovala, dělá trapnou legraci. Nepovažuji to za významné, ale trapně směšné,“ řekl Michal Uhl s tím, že jde o nesebevědomý a zbytečný útok a zneužívání humanitární krize k osobním politickým útokům. „Tato nahnědlá rétorika ODS záměrně vyvolává strach.“ Alexandra Udženija, která satirický výrok použila při zářijovém jednání zastupitelů, však tvrdí, že když někdo udělá něco jinak než Michal Uhl, je to automaticky špatně: „Rudozelení aktivisté by nám nadiktovali všechno, kam máme chodit do škol, kdy jíst a pít, kde máme nakupovat; a pokud to neděláme, tak je to špatné a prostě nepatříme do této společnosti.“ 

Udženija: Michal Uhl zneužívá mediální prostor 

Dodala také, že její výrok byl vytržen z kontextu, protože nemyslela nic proti uprchlíkům, ale proti snaze Michala Uhla všem vnucovat svůj postoj. Ten začal spolu s dobrovolníky pomáhat na Hlavním nádraží v Praze imigrantům. Radí, jak koupit lístky, vysvětlují, kde si mohou nabít mobilní telefon anebo rozdávají balíčky jídla. „V humanitární krizi jsou lidé v tísni a je přirozeností každého člověka pomoci někomu, kdo je v tísni. Uprchlíci přicházejí na nádraží bez peněz, v ruce mají vyhoštovací papír a jsou v zásadě dezorientovaní. Jsou v bezvýchodné situaci a pomoc není složitá, jde o zajištění základních věcí, potravin a oblečení do zimy,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Michal Uhl. Podle něj se ale veřejné autority chovají tak, že problém neřeší, dokonce musím říci, že ho systematicky vytváří. A když není pomoc oficiální, řeší se dobrovolnicky. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…