Ministr Jurečka v úvodu odmítl interpretace, že česká vláda nic nedělá: „Česká vláda nespí na vavřínech, děláme konkrétní věci. Poskytujeme policisty, nabídli jsme finanční i materiální pomoc státům, které ji potřebují. Vidíme tady v Čechách problémy s přívaly uprchlíků? Musíme řešení v některých otázkách hledat společně. Nemůže tu být různá rétorika od politiků Evropské unie, nemůžeme jedni říkat hot a druzí čehý,“ řekl Jurečka. Upozornil, že nabídnout pomoc lidem, kteří ji potřebují, je v pořádku. Ale na loď, na které po tomto moři plujeme, nemůžeme vzít více lidí, než bezpečně uvezeme.
Ivan Gabal se v úvodu přítomných zeptal, kolik z nich bylo za posledních pět let na Blízkém východě? Zvedlo se asi pět rukou. Dále se zeptal, kolik přítomných žilo za komunismu v exilu, nebo prchalo? Zvedla se jediná ruka. „Zažili jsme komunismus!“ ozvalo se z publika. „To stačilo,“ přisadil si další hlas. Ivan Gabal reagoval s tím, že před komunismem od nás odešlo 350 tisíc lidí do jiných zemí. „To není fér srovnávat dnešní uprchlíky s námi, to není férové,“ vykřikla žena z publika. Gabal ji nabídl svoji židli, tu však odmítla s tím, že musela reagovat. Byla odkázána na diskuzi po úvodu, v ní se však ke slovu nepřihlásila.
Řešíme krizi, jakou jsme tu od druhé světové války neměli
„Řešíme rozsáhlou krizi, jakou jsme tu od druhé světové války neměli. Válečná teritoria už byla zmíněna: Sýrie, Irák, Lybie. Nezapomeňme, že v osmdesátých letech jsme tam vyvezli zbraně za miliardu a dvě stě padesát milionů dolarů, které nám nikdo nezaplatil,“ uvedl s tím, že v důsledku vleklé válečné krize vznikl na tomto teritoriu Islámský stát. „Bojujeme s ním ze vzduchu rok a nedobili jsme ani metr, přitom jde o klíčový element, který stahuje radikály z celého světa. Nevýhodou je, že se objevují i další odnože,“ vysvětlil svůj postoj. Připomněl také státy z nedalekých území Sýriie, či Lybie, které jsou stabilizované. „Když začneme paušalizovat, tak ztratíme jakékoliv body, které jsou možným bodem stabilizace. Příkladem je Turecko, které má na svém území přes tři miliony migrantů v táborech,“ pokračoval. Zdůraznil, jak klíčový je dobrý vztah s Tureckem, jestliže chceme bojovat s islámem. Podle Gabala je součástí plánu, že Turecko přijme uprchlíky, otevře pracovní trh a my budeme investovat do uprchlických táborů. Přiznal, že tábory nabobtnávají a udržet klid v takových zařízeních bude vyžadovat velké usilí ze strany turecké i naší.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová