Býti starostou na Ústecku věru není lehká role. Zvláště když řešíte cokoliv, co se týká sociálně vyloučených lokalit. V takovém případě totiž zřejmě neuniknete pozornosti Agentury pro sociální začleňování (ASZ). Ta sice dosud nemá pravomoci, které by její vedení podle nedávné vlastní analýzy dosavadního působení chtělo podstatně rozšířit. I tak ale mnohde dokáže prosadit svou. Duchcov je však jednou z lokalit, které ASZ po neshodách s radnicí opustila. Nyní je zpět a snaží se městu mluvit do prodeje jeho majetku. To bylo ostatně podle mediálních výroků pracovníka ASZ Bronislava Podlahy také jedním z důvodů, proč ASZ 26. ledna tohoto roku město opustila, stejně jako nedaleký Chomutov. Na jednání, kterého se inkognito zúčastnil i redaktor ParlamentníchListů.cz, předvedli zástupci ASZ, jak asi zdejší "spolupráce" vypadala před odchodem terénních pracovníků v lednu 2012. Pokud by někdo takto vystupoval vůči němu, považoval by to za dosti nepříjemný nátlak a pokus prosadit vlastní řešení silou.
Radnice chce opravené domy. Diskriminuje tím Romy?
O co vlastně Agentuře v Duchcově jde? Jedná se o již známou kauzu. Problém vidí pracovníci ASZ v záměru radnice zbavit se bytů, tedy městského majetku, který je většinou ve špatném stavu. Prodávané nemovitosti se totiž nachází převážně v sociálně vyloučené lokalitě Jižní Duchcov, kdysi atraktivní čtvrti bohatého severočeského města, nyní zčásti vybydlené a obývané sociálně slabými občany. Svůj nesouhlas a návrhy prezentovala Agentura zástupcům radnice tento pátek. S upozorněním, že prodej bytů, ve kterých bydlí chudí, je vlastně nepřímou diskriminací Romů. Proč právě Romů? Proto, že mezi obyvateli Jižního Duchcova je jich prostě víc. Jednoduché, jak politicky nekorektní facka.
"Pokud ty byty prodáte, tak Romy nepřímo diskriminovat budete," oznamuje během pátečního jednání překročení zákona místní samosprávou spolupracovník ASZ Štěpán Ripka. Starostka Bártová a její lidé to během příští hodiny uslyší hned několikrát. Ve svém tvrzení vychází z následující konstrukce. Romové v Jižním Duchcově jsou chudí. Stejně jako většina ostatních zdejších obyvatel. Pokud by po nich nový majitel nemovitosti chtěl vyšší nájem (neveřejná studie agentury vychází pouze z modelových situací padesáti- a stoprocentního navýšení), počet osob, které spadnou pod hranici životního minima, se zvýší.
Jelikož převážnou část sociálně vyloučených tvoří právě Romové, jde prý podle Agentury o jejich znevýhodnění v duchu Antidiskriminačního zákona. Při zvýšení nájmu totiž zchudnou ještě více převážně oni. Nic naplat, že starostka Bártová od počátku striktně odmítá dělit duchcovské na Romy a Čechy, což během jednání zaznělo několikrát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: az