„Pro mě je nedůvěryhodnou osobou, která výzkumu totalitního systému spíše škodí, než aby mu pomáhala. Navíc byl za minulého režimu svazáckým funkcionářem,“ říká aktivista v oblasti lidských práv Stanislav Penc. „Některé spisy kopíroval a odvezl do USA, což je trestný čin,“ tvrdil nedávno levicový novinář Petr Uhl. Ostatně zmíněné spisy v archivu americké univerzity objevila chartistka Petruška Šustrová. Obvinění se týkají bývalého ředitele a současného šéfa kanceláře Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavla Žáčka. Ostatně ústav zanedlouho oslaví pět let působnosti.
Vyvezl spisy do USA
Asi nejvážnějším obviněním na adresu Pavla Žáčka je to, že vyvezl jako bývalý zaměstnanec Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) kopie některých svazků StB do USA. „Jde o archiv Hooverova institutu v americkém Stanfordu. Je tam jeho sbírka, která obsahuje dva archivní vozíky, zhruba šestatřicet krabic kopií různých materiálů. Některé, co jsem tam viděla, tehdy ještě nebyly veřejně přístupné a nepochybně je jako náměstek ÚDV získal služební cestou. Žáček to tam, jak sám tvrdí, daroval, ale to je jediný. Když se ptali novináři kurátora tamních sbírek, jestli šlo o dar, odkázal je na Pavla Žáčka. Kdyby šlo o dar, tak by s tím takové tajnosti podle mého nedělali,“ říká pro ParlamentníListy.cz novinářka a jedna z mluvčích Charty 77 Petruška Šustrová.
Šustrová, jak sama napsala, Hooverovu institutu před léty prodala fotografie a korespondenci ze svého archivu, necelou jednu archivní krabici, za třicet tisíc korun. Když se tam poté v roce 2009 opět vydala, dostala se ke zmíněným materiálům. „Byly mezi nimi třeba spisy ze 17. listopadu, které v té době ležely v archivu parlamentu a nebyly přístupné. Dnes už jsou. Navíc i výslechové spisy Alojze Lorence, Petra Žáka a dalších. Podle mě jde ze strany pana Žáčka o zneužití pravomoci veřejného činitele,“ míní Šustrová, která je členkou Rady ÚSTR, a dodává: „Myslím si, že Žáček nebyl dobrý ředitel. Také jsem ho nevolila. Jeho současné působení v ústavu není dobré. Ústav pod jeho vlivem nedělá to, co by dělat měl. Ani personálně není dobrý vedoucí. Je vzteklý, křičí na lidi a má způsoby, jaké by vedoucí mít neměl.“
Žáček dnes mlčí
Veškeré snahy o aktuální kontakt s Pavlem Žáčkem vyšly naprázdno. „Ústav pro studium totalitních režimů komunikuje s novináři o své činnosti naprosto standardně, jeho mediální politika je stanovena vedením instituce a realizována jednotlivými organizačními celky, zejména pak kanceláří ústavu,“ napsal ParlamentnímListům.cz kdysi. V současnosti je ředitelem kanceláře ÚSTR a sedí v redakčních radách dvou tamních časopisů. „Profesionální přístup k pramenné základně i badatelské činnosti sleduje a kontroluje nejenom management ÚSTR, ale také orgán k tomu zřízený zákonem, tedy Vědecká Rada ÚSTR, o čemž svědčí mimo jiné nesporná kvalita našich odborných publikací,“ napsal ještě ve svém tehdejším vyjádření.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský