Peníze za kopečky. Zděšení. Nové úvahy, co s Českem

14.04.2022 9:23 | Komentář

ANKETA Vzhledem k válce na Ukrajině budou růst státu náklady. Ministr financí Zbyněk Stanjura odmítá, že by se kabinet pokusil získat další příjmy do státního rozpočtu z plošného zvyšování daní, pouze připouští, že by se mohly revidovat daňové výjimky. PL.cz se zeptaly politiků a ekonomů, zda by vláda měla vzhledem k ekonomické situaci přistoupit ke zvýšení některých daní? Kterých a komu?

Peníze za kopečky. Zděšení. Nové úvahy, co s Českem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala a Zbyněk Stanjura

„Žijeme v době pádivé inflace, kdy mnohým lidem chybí peníze, aby si mohli koupit vše, na co byli zvyklí. Kdybychom zvýšili daně, problém by se prohloubil, protože by lidem zbývalo ještě méně peněz. Daně by se tedy v drtivé většině případů neměly měnit. Ve výjimečných případech může dojít k jejich snížení, což se stane například u spotřebních daní na pohonné hmoty. Někteří lidé mají představu, že by mělo dojít ke zvýšení daní a dodatečně vybrané peníze by se měly přerozdělovat. Před tím bych chtěl varovat. Při přerozdělování peněz se jich část ztratí ve státním aparátu. Navíc rozhodování politiků o tom, kdo si polepší a komu se peníze vezmou, je vždy kontroverzní. Většinou jsou podporováni potenciální voliči. Na skutečně potřebné se myslí o poznání méně, protože hlavní cíl politiků spočívá v jejich znovuzvolení,“ napsal PL.cz Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities.

„Já bych nezvyšoval. Zrušil bych plán na snížení spotřební daně u motorových paliv a naopak bych zrušil poplatek POZE u elektřiny (který se chová jako daň) a zvýšil slevu na poplatníka u daně z příjmu. A stát musí více šetřit na výdajích. Ale to je taková panská rada, protože nevím kde a kolik může ušetřit. Jen si historicky všímám, že spousta průmyslu a služeb jede na dotacích, pokud není dotace, není to atraktivní. Předpokládám tedy, že v tomto prostoru něco ušetřit lze. Příkladem jsou například miliardy na podporu zemního plynu v dopravě. Uměle vytvářený trh s minimálním přínosem pro společnost,“ vysvětlil Ivan Indráček, předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů ČR.

„Žádných a nikomu. Měla by je snížit. Hlavně spotřební za pohonné hmoty,“ domnívala se ekonomka Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance s.r.o. „Ne, lidi už platí dost daní,“  uvedl další ekonom Pavel Kohout z Algorithmic SICAC, a.s. „Zvyšovat daně v krizi znamená krizi ještě prohloubit. Je třeba snížit výdaje státu,“ objasnil Vlastimil Tlustý, bývalý ministr financí. „Odpověď je jasná. V žádném případě a žádné. V současné době, kdy skokově rostou ceny prakticky všeho, inflace znehodnocuje úspory a reálná kupní síla občanů klesá, je to nesmysl,“ konstatoval Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…