Prasečí hlava, výzva svatému Václavovi a drsná obdoba v zahraničí. To je speciální akce proti islámu. Hovoří Martin Konvička a expert Mareš

10.03.2015 9:51

České fotbalové i hokejové stadiony během sportovních zápasů poslední dobou ,,zdobí" protiislámské transparenty. „U chuligánů je to spíš móda,“ hodnotí názorová vyjádření sportovních nadšenců, kteří si nosí na utkání protiislámská hesla, odborník na extremismus a terorismus Miroslav Mareš, který také upozorňuje na radikální organizaci Hooligans gegen Salafisten, tedy Chuligáni proti salafistům v Německu. Šéf IVČRN Martin Konvička za hesly na českých stadionech vidí projev širšího lidového názoru a odmítá spojování těchto fanoušků s tvrdými jádry klubů. „Transparenty odmítají společenský systém a ne jednotlivé věřící,“ zdůraznil Konvička.

Prasečí hlava, výzva svatému Václavovi a drsná obdoba v zahraničí. To je speciální akce proti islámu. Hovoří Martin Konvička a expert Mareš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti islámu na Statoměstském náměstí zakončená pochodem k ministerstvu vnitra. Účastnilo se na pět stovek občanů

Klubové barvy už nefrčí, teď je na fotbale „in“ transparent „Islám v ČR nechcemeě“. Jako módní vlnu vnímá odborník na extremismus a terorismus Miroslav Mareš to, že se na sportovních utkáních objevují protiislámské transparenty. Za vším vidí snahu autorů získat sympatie u veřejnosti. „Cítí, že jejich militantní vystupování může mít podporu veřejnosti, pokud je zasazují do tohoto tématu. Nechci jim brát, že například upřímně věří, že islám je nebezpečí. Určitě jim ale transparent Islám v ČR nechceme dělá větší popularitu než dosavadní chuligánské bitky,“ vysvětlil Mareš. Na nedělním fotbalovém zápase Sparty s Duklou se objevil transparent vyzývající patrona české země s textem: „Svatý Václave, nedopusť islamizaci Čech.“ Transparenty se ukazují i v hokeji a na prvoligový zápas Šumperku s Prostějovem, jak informovala ČT, fanoušci přinesli prasečí hlavu.

Zdroj: supporters.cz

Problematický může být nátlak na náboženskou identitu hráčů

Odborník konstatuje, že tyto projevy jsou legitimní a mohou být chápány jako vyjádření názoru, pokud ovšem nedojde ke snaze ovlivnit hru zastrašením hráčů. „Je zajímavé, že se to objevilo i na futsalu. Problém vzniká, když je takové chování namířeno proti některým účastníkům hry. Pak může existovat podezření, že jde o ovlivňování hry nátlakem ze strany hlediště na náboženskou identitu hráčů,“ upozorňuje Mareš na utkání mezi Benagem Zruč nad Sázavou a Slavií Praha. Transparent s nápisem Islám v ČR nechceme se dotkl trenéra a majitele Benaga, který je muslim. „Dominantně si myslím, že tyto projevy jsou ale vázány na tvrdá jádra tradičních klubů. Nemyslím si, že jde o projev běžné party pivařů, kteří se jdou podívat na ligu. Ti by se nedřeli s vypracováním transparentů,“ podotkl odborník.

Na stadionech vlajky Islámského státu, v ulicích Chuligáni proti salafistům

Odborník ale poukazuje i na vlajky Islámského státu. „Abychom byli spravedliví, tak musíme říci, že v Holandsku se objevují vlajky Islámského státu. Také to v počátku nikdo neřešil. Naštěstí u nás zatím nic takového není, ale vidíme projevy jak protiislámské tak propagaci militantního islamismu,“ popsal Mareš. „V Německu má vše mnohem ucelenější ráz díky organizaci Hooligans gegen Salafisten tedy Chuligáni proti salafistům, která už vyšla ze stadionů ven a která se snaží konfrontovat své nepřátele islamisty a salafisty přímo na ulicích a dostává se kvůli tomu do střetů s policií. Koneckonců čeští fotbaloví chuligáni se byli na akci hooligans podívat, možná tam také hledají inspiraci,“ dodal.  

Mareš: Zákazy by vedly k větší eskalaci problému

Odmítání islamizace je vyjádření názoru, paušální odmítání islámu ale může být z hlediska stávající evropské judikatury a politických deklarací podle Mareše problematické. „Je na sportovních asociacích a klubech, co vlastně na svých stadionech chtějí. Na Západě jsou tvrdší interní normy klubů, než co vyžaduje zákon. V tuto chvíli by ale zákazy vedly k ještě větší eskalaci problému,“ zmínil Mareš. Strach z radikálního islámu podle Mareše ale není klíčový pro politické preference běžného českého voliče. „Muselo by dojít k bezprostřednímu velkému útoku v době před volbami. Není to hlavní voličský motiv. Téma může být zajímavé pro tři, čtyři procenta voličů. Češi rozhodují podle socioekonomických a morálně-politických kritérií,“ uvedl Mareš.

Konvička: Nevím o tom, že by transparenty vyvěšovalo tvrdé jádro fanoušků

Šéf iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička připouští, že fanoušci s transparenty na sportovních utkáních mohou patřit k jejich sympatizantům, i když se iniciativa na organizaci nijak nepodílí. Že by mu ale kazili image, toho se nebojí. „Nevím o tom, že by transparenty vyvěšovalo nějaké tvrdé jádro fanoušků. Je to způsob, jak dostat široké lidové odmítání islámu do médií a povědomí veřejnosti. Nevím o tom, že by se na zápasech, o kterých mluvíme, někdo porval,“ dodal a rázně odmítl, že by šlo o módní trend. Radikalizace protiislámsky naladěných fanoušků se Konvička neobává: „Je třeba si uvědomit, že na fotbal chodí lidé vykřičet adrenalin, užít si kolektivní vydovádění. To přeci není nic špatného. Je lepší, když se kluci vykřičí na fotbale, než aby přepadávali důchodkyně v parku. Teď samozřejmě přeháním. Musím ale říct, že se na fotbale v drtivé většině nic nestane. Označovat kluky, které baví si civilizovaně zařádit, udělat rachot za asociální živly? To, prosím vás, ne.“

Bránit se vyjádření názoru? To bychom byli před listopadem 89

Konvička také nesouhlasí s názorem, že by transparenty mohly narušit průběh hry. „To bych nechal na klubech a fanoušcích. Snad mají dost rozumu. Je naprosto jasné, že transparenty odmítají společenský systém a ne jednotlivé věřící. Poselství se týká ideologie. A že by se mezi hráči našla taková citlivka? Pak si nedokážu představit, že by se takový hráč dostal třeba do ligového fotbalu. Jsou to sportovci zvyklí fungovat pod stresem,“ uvedl Konvička. Když se lidé vyjadřují k nějakému celospolečenskému tématu, tak je transparent podle lídra hnutí dobrá volba: „Je to lepší, než kdyby vyhledávali rvačky s protějším týmem. Jsou to fotbaloví fanoušci, kteří mají legální zábavu. Vyvěsí si transparent, který vyjadřuje jejich společenské povědomí. Tomu se opravdu bránit nechci. To bychom byli daleko před listopadem 89.“ 

Zdroj: supporters.cz

Zdroj: supporters.cz


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…