Restituce jsou takovou prověrkou, říká otevřený kněz. Dumá i nad tím, proč byl teď zájem o transfer majetku

11.01.2014 13:40 | Zprávy
autor: Lucie Bartoš

Názor na to, zda kvůli kontroverzním církevním restitucím přestanou lidé v Čechách přispívat na charitní aktivity „zbohatlé církve“, není jednotný. Přestože z Prahy zaznívají od církevních hodnostářů nářky, najdou se i pozitivní duchovní, a to i pokud jsou k restitucím jako takovým mírně skeptičtí.

Restituce jsou takovou prověrkou, říká otevřený kněz. Dumá i nad tím, proč byl teď zájem o transfer majetku
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Severočeský katolický farář Josef Hurt

Obtíže? Můžou za to církve i závist

Katolický farář Josef Hurt, který není dogmatickým příznivcem formy restitucí, tak, jak v České republice probíhá, si nemyslí, že je na místě obzvlášť velký nářek. I když je pravda, že někteří sponzoři začínají přehodnocovat svoje aktivity. „Letošní rok velmi pravděpodobně prověří transparentnost církevních aktivit a kvalitu spolupráce se sponzory a dárci,“ říká pracovník Biskupství litoměřického, ale zatím je podle něj tvrzení, že lidé přestávají dávat na charitu, hodně předběžné.

SLEDUJEME TÉMA MILIARDY PRO CÍRKVE

Moudří lidé, kteří se zajímají o restituce, mohou podle Hurta vidět obtíže celého procesu v jiných věcech. „Například noční schválení zákona o pár hlasů, nedostatečná komunikace církví s veřejností, přeexponování restitucí ČSSD v předvolebních bojích, povrchní a nedostatečná práce s médii a něco závisti české povahy,“ vyjmenovává skrumáž aspektů, které přilévají, obrazně řečeno, olej do ohně už tak rozpálené problematiky.

Vysvětlovat, vysvětlovat a zase vysvětlovat

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…