Rusko? Otevřeno. Bary, hospody, všechno. Nechcete Sputnik? To nezajímá, přišlo nám z Moskvy

25.03.2021 11:44 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Otevřené restaurace, bary či divadla. Nákupy dle libosti. Dramatické snížení covidových pacientů. To není science-fiction počesku, ale realita v Ruské federaci. I když se tam blíží parlamentní volby, jsou zrušená veškerá omezení ohledně shromažďování lidí. Ve všech zdravotnických střediscích se očkuje nyní již celkem třemi druhy vakcín. To hlásí z Moskvy mladý bohemista, novinář, turistický průvodce a znalec České republiky Alexandr Naumov. Reaguje rovněž na rétoriku nového amerického prezidenta Bidena.

Rusko? Otevřeno. Bary, hospody, všechno. Nechcete Sputnik? To nezajímá, přišlo nám z Moskvy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Před Rudým náměstím v Moskvě

Ve státě panuje optimismus a o nějaké vlně není prý ani řeči. Je to zvláštní situace, kdy si připomínáme rok od tragického nástupu covidu v Itálii a ruské zdravotnické pomoci této zemi, která se s novým vyměněným vedením opět propadá do velmi pesimistických čísel a nekonečných uzávěr.

Počty nemocných klesají, všechno se otevírá

„Počet lidí nemocných covidem v Rusku neustále klesá,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Alexandr Naumov. „Tak třeba 24. března počet nově nemocných lidí činil 8 861. V Rusku jsou zrušena všechna omezení spojená se shromážděním lidí. Otevřené jsou restaurace, kavárny, muzea, divadla. Děti chodí do školy. Očkování se provádí ve všech poliklinikách,“ doslova šokuje mladík. O nějaké  covidové vlně se v Ruské federaci prý nedá ani mluvit.

„Lidé, kteří mě obklopují, jsou upřímně rádi, že ruská vakcína Sputnik V pomáhá zachraňovat životy v jiných zemích,“ konstatuje dále Naumov. Nejde jen o Maďarsko nebo Srbsko, ale také Izrael a četné jihoamerické státy. „Nechápou, proč některé země tuto vakcínu neschvalují,“ podivuje se nad českým i eurounijním váháním. „Toto téma však v Rusku není předmětem veřejného diskurzu. Pokud některé země nechtějí ruskou pomoc, pak tato pomoc nebude nikomu vnucována.“ A co se týká České republiky, o její aktuální situaci se v Ruské federaci podle Naumova téměř nikdo nezajímá.

Vakcinace jede na plné obrátky, další vývoj pokračuje

Rusko však vyvíjí další vakcíny, nezůstalo zdaleka jen u Sputniku V. Ten je nyní připravován i ve formě „light“. „V Rusku jsou kromě vakcíny Sputnik V vyvinuty, registrovány a používány další dvě vakcíny: Kovivak a Epivakkorona. Klíčové vlastnosti vakcín jsou následující,“ obsáhleji popisuje mladý bohemista Naumov. „Sputnik genoinženýra Vektorova používá dvou kmenů živých adenovirů člověka, které jsou zbaveny schopnosti se množit. Podává se dvakrát v intervalu třech týdnů. Účinnost je 91,4 procenta, u závažného průběhu onemocnění pak dokonce sto procent. Očekává se, že imunita se vytvoří na dva roky – na devět měsíců – již byla prokázána. U štěpu lze pozorovat chřipce podobný syndrom – zvýšenou teplotu – někdy i do 38 až 39 stupňů, bolesti svalů a kloubů, bolest v místě podání, celkovou slabost či bolesti hlavy. V případě potřeby se doporučuje užívat antipyretika. Symptomy obvykle probíhají během jednoho až dvou dnů.“ To je tedy podle Naumova Sputnik V.

EpivakKorona je produkt genoinženýrství na základě umělých peptidů, které kopírují fragmenty koronaviru. Podává se dvakrát intramuskulárně s intervalem 2–3 týdnů. Imunologická účinnost je podle Naumova stoprocentní. „Imunní ochrana bude fungovat jeden rok. Nebyly zjištěny silné nežádoucí jevy spojené s působením vakcíny, byla zaznamenána pouze bolest v místě vpichu a zvýšení teploty na 38,5 stupně.“

„KoviVak je celovirionová inaktivace na základě ‚zabitého‘ celého koronaviru. Jedná se o klasický typ vakcín, které se masivně vyrábějí a používají již od minulého století. Podává se dvakrát intramuskulárně v intervalu dvou týdnů. Dne 23. března byl Vladimir Putin očkován jednou z těchto vakcín."

Zahraniční vakcíny se v Ruské federaci nepoužívají, země má prý dost svých vědeckých kapacit.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

10:45 Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

„Je plzeňské pivo pro Němce odlišné oproti tomu pro Čechy?“ Právě tato otázka v posledních dnech roz…