Rusko? Otevřeno. Bary, hospody, všechno. Nechcete Sputnik? To nezajímá, přišlo nám z Moskvy

25.03.2021 11:44

JINÝMA OČIMA Otevřené restaurace, bary či divadla. Nákupy dle libosti. Dramatické snížení covidových pacientů. To není science-fiction počesku, ale realita v Ruské federaci. I když se tam blíží parlamentní volby, jsou zrušená veškerá omezení ohledně shromažďování lidí. Ve všech zdravotnických střediscích se očkuje nyní již celkem třemi druhy vakcín. To hlásí z Moskvy mladý bohemista, novinář, turistický průvodce a znalec České republiky Alexandr Naumov. Reaguje rovněž na rétoriku nového amerického prezidenta Bidena.

Rusko? Otevřeno. Bary, hospody, všechno. Nechcete Sputnik? To nezajímá, přišlo nám z Moskvy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Před Rudým náměstím v Moskvě

Ve státě panuje optimismus a o nějaké vlně není prý ani řeči. Je to zvláštní situace, kdy si připomínáme rok od tragického nástupu covidu v Itálii a ruské zdravotnické pomoci této zemi, která se s novým vyměněným vedením opět propadá do velmi pesimistických čísel a nekonečných uzávěr.

Anketa

Je vám líto, že Klaus ml. odešel z politiky?

53%
22%
hlasovalo: 11765 lidí

Počty nemocných klesají, všechno se otevírá

„Počet lidí nemocných covidem v Rusku neustále klesá,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Alexandr Naumov. „Tak třeba 24. března počet nově nemocných lidí činil 8 861. V Rusku jsou zrušena všechna omezení spojená se shromážděním lidí. Otevřené jsou restaurace, kavárny, muzea, divadla. Děti chodí do školy. Očkování se provádí ve všech poliklinikách,“ doslova šokuje mladík. O nějaké  covidové vlně se v Ruské federaci prý nedá ani mluvit.

„Lidé, kteří mě obklopují, jsou upřímně rádi, že ruská vakcína Sputnik V pomáhá zachraňovat životy v jiných zemích,“ konstatuje dále Naumov. Nejde jen o Maďarsko nebo Srbsko, ale také Izrael a četné jihoamerické státy. „Nechápou, proč některé země tuto vakcínu neschvalují,“ podivuje se nad českým i eurounijním váháním. „Toto téma však v Rusku není předmětem veřejného diskurzu. Pokud některé země nechtějí ruskou pomoc, pak tato pomoc nebude nikomu vnucována.“ A co se týká České republiky, o její aktuální situaci se v Ruské federaci podle Naumova téměř nikdo nezajímá.

Vakcinace jede na plné obrátky, další vývoj pokračuje

Rusko však vyvíjí další vakcíny, nezůstalo zdaleka jen u Sputniku V. Ten je nyní připravován i ve formě „light“. „V Rusku jsou kromě vakcíny Sputnik V vyvinuty, registrovány a používány další dvě vakcíny: Kovivak a Epivakkorona. Klíčové vlastnosti vakcín jsou následující,“ obsáhleji popisuje mladý bohemista Naumov. „Sputnik genoinženýra Vektorova používá dvou kmenů živých adenovirů člověka, které jsou zbaveny schopnosti se množit. Podává se dvakrát v intervalu třech týdnů. Účinnost je 91,4 procenta, u závažného průběhu onemocnění pak dokonce sto procent. Očekává se, že imunita se vytvoří na dva roky – na devět měsíců – již byla prokázána. U štěpu lze pozorovat chřipce podobný syndrom – zvýšenou teplotu – někdy i do 38 až 39 stupňů, bolesti svalů a kloubů, bolest v místě podání, celkovou slabost či bolesti hlavy. V případě potřeby se doporučuje užívat antipyretika. Symptomy obvykle probíhají během jednoho až dvou dnů.“ To je tedy podle Naumova Sputnik V.

EpivakKorona je produkt genoinženýrství na základě umělých peptidů, které kopírují fragmenty koronaviru. Podává se dvakrát intramuskulárně s intervalem 2–3 týdnů. Imunologická účinnost je podle Naumova stoprocentní. „Imunní ochrana bude fungovat jeden rok. Nebyly zjištěny silné nežádoucí jevy spojené s působením vakcíny, byla zaznamenána pouze bolest v místě vpichu a zvýšení teploty na 38,5 stupně.“

„KoviVak je celovirionová inaktivace na základě ‚zabitého‘ celého koronaviru. Jedná se o klasický typ vakcín, které se masivně vyrábějí a používají již od minulého století. Podává se dvakrát intramuskulárně v intervalu dvou týdnů. Dne 23. března byl Vladimir Putin očkován jednou z těchto vakcín."

Zahraniční vakcíny se v Ruské federaci nepoužívají, země má prý dost svých vědeckých kapacit.

Vzpomínka na Itálii

Do současné doby se podle Naumova v Itálii hovoří o ruské pomoci právě v oblasti Lombardie. „Z Ruska s láskou“ takové byly nápisy ve třech jazycích na nákladech a technice, které byly dodány do Itálie ruskými vojenskými dopravními letadly Il-76 22.–23. března 2020. Letadla s kamiony plné pomoci, která vzlétla z moskevského vojenského letiště Čkalovskij, přistál na italské letecké základně Practice Di Mare. Celkem se do operace, na níž se dohodli prezident Putin a italský premiér Conte, zapojilo devět těžkých letadel Il-76.“ Bylo to poprvé, kdy na tomto letišti a vlastně vojenských letištích NATO v Itálii přistála jiná než spojenecká letadla. „Ruská letadla dodala v agónii epidemie všechno nejnutnější pro boj s infekcí: léky, dezinfekce, komplexy pro dezinfekci ulic, budov a dopravy, ale také mobilní lékařské stanice. Ale co je nejdůležitější – do Itálie přišli ti, kteří tam v těchto dnech chybí – kvalifikovaní odborníci virologie a epidemiologie,“ upozorňuje v závěru na současný problematický stav v Itálii Alexandr Naumov.

… a ještě poselství do Bílého domu…

Ještě jsme zvědaví na reakci na protiruskou a především protiputinovskou rétoriku nového amerického prezidenta Bidena. Naumov k tomu konstatuje, že „…rétorika amerického prezidenta byla mnohými Rusy vnímána jako projev slabosti. Podle ruské mentality silní nikdy neohrožují, protože každý už ví, že ten člověk je silný. Ohroženi jsou zpravidla slabí lidé, kteří nejsou schopni drastických kroků."

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Proč vaše vláda postupuje tak nespravedlivě?

Proč, když se navyšují nějaké příspěvky – ať už na péči nebo třeba rodičovská, tak ne pro všechny, kterých se týká? Ještě ke všemu je navyšujete dost málo. A proč se nenavyšuje příspěvek i pro ty, co o potřebné pečují? A co platy v sociálních službách? Kdy ty budou adekvátní práci, kterou sociální p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

150 dní v base. Jan Bendig, trefený moukou po domluvě, se bude divit

18:22 150 dní v base. Jan Bendig, trefený moukou po domluvě, se bude divit

Rasistický útok, který se nestal, v USA skončil vážným rozsudkem: 150 dní v base. V České republice …