Ututlaný diplomatický skandál. Adoruje Kim Čong Una, přesto letěl se Sobotkou do Jižní Koreje

28.06.2015 20:41 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ Česku se pár měsíců daří tutlat pořádný diplomatický a možný i jiný skandál. Když letos v únoru odlétal s vládní delegací a podnikateli do Jižní Koreje premiér Bohuslav Sobotka, součástí doprovodného týmu byl i prezident českého svazu Taekwon-Do ITF Martin Zámečník. V České republice jsou celkem tři svazy, ale jen tento zmiňovaný získává podporu od státu. Na návštěvě Zámečníka jako vyslance tohoto korejského bojového sportu z malé středoevropské země by nebylo jako vyjádření úcty k zakladatelům tohoto sportovního odvětví nic až tak špatného. Jenže…

Ututlaný diplomatický skandál. Adoruje Kim Čong Una, přesto letěl se Sobotkou do Jižní Koreje
Foto: archiv redakce
Popisek: Prezident českého svazu Taekwon - Do ITF Martin Zámečník

Zámečník se netají pozitivním vztahem k severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi. Dokládají to některé fotografie oslavující tvrdý severokorejský režim a jeho úzký vztah k velmistrovi Hwang Ho Yongovi. Ten sice žije v České republice řadu let, ale také pochází ze severní Koreje – Korejské lidově demokratické republiky, která je vůči svému jižnímu sousedovi v téměř permanentním válečném stavu. Na jedné z fotografií se Zámečník zvěčnil se severokorejskými pohlaváry na fresce v pozadí, na další s maketou severokorejské balistické rakety, na jiné pak s velmistrem Hwang Ho Yongem a dvěma severokorejskými diplomaty s vlajkou KLDR za zády. Severní Koreu měl podle zdroje ze sportu, jenž vede, Zámečník navštívit třikrát. A to v roce 2011, kdy zemřel otec dnešního krutovládce Kim Čong-una Kim Čong-il, a na jaře roku 2012 s velmistrem Hwang Ho Yongem (z té doby pochází fotografie s raketou).

Martin Zámečník pak ve svém pražském oddíle pořádá Korejské dny, nejde však o hold demokratickému jižnímu státu, akcí se totiž zúčastňují již zmiňovaní severokorejští diplomaté, kde diplomaty obsluhují mladí adepti Taekwon–Da ve sportovních úborech. Pokud by někdo pro nezasvěcené situaci zlehčoval tím, že severokorejské vlajky a diplomaté se účastní na sportovních akcích jako výraz úcty ke generálu Choi Hong Hi, zakladateli Taekwon-Da, je nutné podotknout, že Choi byl původem jihokorejský generál, v KLDR je pouze pohřbený. Navíc, jihokorejské vlajky vedle severokorejských nikde nevlají.

Bezpečnostní informační služba před riziky pocházejícími ze severní Koreje varuje delší dobu. „Proliferačně rizikové země, zejména KLDR, Írán a Sýrie, potřebují pro vývoj a výrobu svých zbraní hromadného ničení konkrétní technologie a know-how, strojírenská zařízení i speciální materiály, které neumí samy vyrobit nebo které vývoj a výrobu těchto zbraní usnadní. Cílem rizikových států je zbavit se závislosti na subdodávkách ze zahraničí a získat soběstačnost ve vývoji a výrobě těchto zbraní,“ napsala tajná služba ve své výroční zprávě z roku 2013. V roce 2009 pak „zájem o česká speciální strojírenská zařízení projevili kromě íránských společností i dovozci z KLDR, Sýrie nebo Pákistánu“.

Velmistr Takwon–Do Hwang Ho Yong, který působí v České republice už čtvrtstoletí, je podle zdrojů ParlamentníchListů.cz v kontaktu s příslušníky armády a živě se zajímá nejen o možnost výuky Taekwon–Da pro české vojáky. Dle informací jednoho z elitních důstojníků se velmistr velmi živě zajímal například o počty českých tanků. „Ptal se vícekrát. On se zajímal o možnost zavedení Taekwon–Da do armády. Vybavuji si, že prvně s tím začal už někdy v roce 2005,“ získaly ParlamentníListy.cz přepis komunikace z Facebooku, kde se problém s aktivitami sportovce a profesora univerzity z Pchjongjangu KLDR řešil.

„Pokud by byl opravdu jen „čistým“ sportovcem, velmistrem bojového umění, jak se navenek jeví, proč by potom vytěžoval na jednom ze seminářů, který vedl, armádního důstojníka na vojensky citlivé informace? Co má Taekwon-Do ITF, byť „bojové umění“, společné s počty tankové techniky naší armády, stavem jejich modernizace a podobně?“ sdělil zdroj. „Tento případ, a nebyl jediný, je zadokumentovaný, prokazatelný. Důstojník takovýto podivný, a popravdě tak padesátým letům minulého století odpovídající, špionážní pokus oznámil svým nadřízeným, a ti logicky následně orgánům vojenské kontrarozvědky. I legenda, kterou si tento Severokorejec pro své otázky zvolil, zdali by nešlo právě Severokorejci řízené Taekwon-Do ITF zavést oficiálně do české armády, byla značně primitivní za situace, kdy tato armáda již dlouhá léta využívá a platí jako svůj oficiální bojový systém Musado MCS, což je nejen v armádě, ale i ve světě bojových sportů a umění stará a dostatečně známá informace,“ sdělil ParlamentnímListům.cz další zdroj seznámený se situací.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

17:31 Pod šéfem hasičů Vlčkem se kýve židle

Vladimír Vlček je od roku 2021 generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky. A …