V den vraždy nechala Mrázka sledovat BIS. Elita se sjela do luxusního hotelu. Potom tajná služba zavelela: „Konec, stáhnout se, ihned!“ Za pár hodin přišla poprava

26.05.2021 4:43 | Kauza

EXKLUZIVNĚ František Mrázek, který je obecně nazývaný kmotrem podsvětí, byl zastřelen ve středu 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem jeho společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Podle policie se jednalo o čin profesionála. O tom již bylo napsáno mnoho materiálů. Média přinesla celou řadu informací a poznatků, co za popravou mohlo stát.

V den vraždy nechala Mrázka sledovat BIS. Elita se sjela do luxusního hotelu. Potom tajná služba zavelela: „Konec, stáhnout se, ihned!“ Za pár hodin přišla poprava
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Z pohřbu Františka Mrázka

Anketa

Je třeba v Česku víc zdanit nejbohatší?

83%
14%
hlasovalo: 7141 lidí
ParlamentníListy.cz ovšem nabízí jiný úhel pohledu; co se dělo v den Mrázkovy vraždy, co jí předcházelo?

V té souvislosti měla naše redakce možnost hovořit s člověkem z nejpovolanějších. S dlouholetým šéfem týmů, které vedly proslulý spis Krakatice zabývající se propojením světa politiky a zločinu. S policistou Karlem Tichým, který byl v patách nejen Františku Mrázkovi, ale později také Radovanu Krejčířovi. Právě Tichého praxe zadala vzniku respektovaným filmům Příběh kmotra a Gangster Ka. V prvním zmíněném snímku kriminalistu Tichého ztvárnil Lukáš Vaculík (na snímku).

Aktuální věci, které ParlamentníListy.cz popisují, však byly součástí nového kriminálního spisu s názvem Kmotr. Pro představu čtenářů: šlo o tisíce listů, desítky šanonů. „A tři plné trezory,“ přibližuje rozsah dokumentace Tichý. „Chtěl bych dodat, že Radovan Krejčíř byl již součástí tohoto spisu, nefiguroval v Krakatici.“

Anketa

Odvádí Hana Lipovská dobrou práci coby členka Rady ČT? (Ptáme se od 26. 5. 2021)

95%
hlasovalo: 19160 lidí

Nyní ale pojďme ze stříbrného plátna do omšelých policejních vozidel, která se v den Mrázkovy vraždy vyskytovala před pražským hotelem Esplanade. Právě tohle místo totiž bylo považováno za detašované pracoviště Františka Mrázka. Je jen kousek od Státní opery, hlavního nádraží a pár desítek kroků od Václaváku. Mrázek to tam měl rád.

V den jeho exekuce se policistům protikorupčního oddělení ozvali zástupci BIS. Tajná služba měla o Mrázka jistý zájem a své kolegy požádala o sledovačku. Prý z toho důvodu, že ji nedají tak rychle dohromady. „Ano, nasadili jsme na to menší sledku, měli jsme ji sestavenou ihned a byli na místě,“ uvádí Tichý pro ParlamentníListy.cz.

Karel Tichý v podání Lukáše Vaculíka jako policista Cajthaml

Přítomní policisté měli krytí a místo před hotelem Esplanade mapovali podrobně; fotografovali všechny přítomné, kontrolovali přijíždějící vozidla, ověřovali a zaznamenávali SPZ.

Personální sestava v den Mrázkovy vraždy byla podle očitých svědectví silná. Chybět neměl ani Martin Hejl. Ten zastával v letech 1998 až 2001 funkci bezpečnostního ředitele NBÚ a předtím pracoval v Bezpečnostní informační službě. Pro Mrázka představoval klíčového partnera v oblasti informací. Co všechno mezi nimi bylo, se již nedozvíme. 

Den sledovačky probíhal podle předem daných zvyklostí. „Dokonce ve chvíli, kdy nějaké auto chtělo zaparkovat, jsme jim vyjeli, pak je tam zase pustili, měli jsme to pod kontrolou,“ dodává Karel Tichý.

Spolupráce BIS a protikorupční policie prý byla dána smlouvou o vzájemné kooperaci, mezi oběma složkami probíhaly pravidelné součinnostní porady k zájmovým osobám. Za BIS smlouvu mimochodem podepsal tehdejší sekční šéf František Bublan, pozdější ministr vnitra v sociálnědemokratické vládě.

Vedením Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality byl pověřen Miloslav Brych, svůj úřad zastával krátce. Důvody této věty osvětlíme později. Stejně jako podivnou aktivitu tehdejšího policejního prezidenta Vladislava Husáka. Toho, který se v lednu 2021 zúčastnil narozeninové oslavy bývalého poslance Petra Bendy, jež se konala v teplickém hotelu v rozporu s vládními opatřeními proti šíření covidu-19.

Prostranství před hotelem Esplanade (zdroj: mapy Google)

Nyní se vraťme na úzké parkoviště před hotel Esplanade, kde policisté mapovali přijíždějící. Ten den byl prý po operativní stránce výjimečný. U Mrázka se střídala jedna výrazná postava za druhou. Vše pokračovalo také odpoledne, až do zhruba 17.00.

To přišel telefon a sledce bylo oznámeno, aby opustila svou pozici.

„Říkali jsme, že ještě počkáme, že to je extrémně zajímavé,“ vzpomíná na den D Tichý. Na místě tak setrvali ještě dvacet, možná třicet minut. Pak toho nechali. Konkrétně Karel Tichý odjel na státní zastupitelství za Jaroslavem Dolejším. A právě tam ho zastihla zpráva o Mrázkově vraždě.

„Volal jsem mimo jiné Randákovi (v letech 2004–2006 ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace, pozn. red.), který se mi vysmál do telefonu, že jsem poslední, kdo to ví. Volal jsem i kolegům, ti už byli na místě vraždy,“ vzpomíná kriminalista.

Ten neváhal a kontaktoval BIS, aby je popohnal v zajištění obrazové dokumentace. Je totiž pravda, že Mrázkovo sídlo v Durychově ulici BIS monitorovala. „Moc se k tomu neměli, říkal jsem, ať sebou hodí, že tam je kamera!“ popisuje dále Tichý. Nejen k jeho velkému překvapení nabral celý monitoring Mrázkova sídla zcela jiný směr. „Nakonec mi oznámili, že blbla technika a ten den se jaksi nenahrávalo,“ říká Tichý, který se Mrázkovými aktivitami zaobíral dlouhé roky.

„Dodnes to není vyjasněné, dodnes není jasná úloha tajných služeb, co přesně ten den dělaly,“ uzavírá citelně zvýšeným hlasem…

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sommerová se na to třese. O to víc budou zírat, co (ne)udělají Piráti. Odstřel Lipovské z Rady ČT? Toto se chystá

4:44 Sommerová se na to třese. O to víc budou zírat, co (ne)udělají Piráti. Odstřel Lipovské z Rady ČT? Toto se chystá

Vyslyší Sněmovna poslankyni TOP 09 Olgu Sommerovou a odvolá radní ČT Hanu Lipovskou kvůli její kandi…