„Identita utajované svědkyně byla prozrazena jedním protokolem z prosince 2011, kde je uvedeno krycí jméno utajované svědkyně, ale její správné rodné číslo a adresa trvalého bydliště. Pak díky protokolům o výsleších, kde jeden je veden na jméno utajované svědkyně a druhý na její správné, ale tyto protokoly se prolínají datem i časem. S tím vším se obhájci mohli seznámit při nahlížení do spisu, což konali ještě před mým nástupem do funkce několikrát. Dle toho, co je uvedeno v podání obhájců, se můj předchůdce vyšetřovatel při jednom výslechu navíc podřekl,“ sděluje ke svému obvinění dříve elitní vyšetřovatel Rostislav Kotrč. Ostatně se k tomu pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i dozorující státní zástupce Pavel Prygl. Tento příběh by mohl být námětem detektivního románu, ale zatím nemá konec.
Svědkyně odtajněna i v médiích
„Článků na téma identity utajované svědkyně vyšlo hned několik. Z hlediska popisu a obsahu jsou nejkonkrétnější dva. Ten s názvem Kauza ŘSD: Advokáti žalují vyšetřovatele vyšel na serveru E15 začátkem roku 2012. Druhý s názvem Kauza ŘSD: Žalobkyně vyhodila vyšetřovatele. Pro neposlušnost v polovině uvedeného roku. Takže oba vyšly dříve, než jsem se kauze začal věnovat,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz Kotrč a dále líčí, jak se k vyšetřování korupční aféry na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR vůbec dostal.
„Kauzu jsem přebral krátce po svém nástupu na Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) v polovině roku 2012, kam jsem přešel ze Služby kriminální policie a vyšetřování (SKPV), Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Samotnou kauzu jsem přebíral po odvolání předchozího vyšetřovatele dozorovou státní zástupkyní nedlouho poté. Z počátku jsem opravoval věci po kolegovi a dodělával postupně nevykonané úkony, neboť ještě po osmi měsících nebyly některé věci z domovních prohlídek rozbaleny, předány znalci a tak dále. Tyto opravy mi zabraly asi tři měsíce, takže jsem neměl čas se se spisem řádně seznámit. Pak bylo nutné spis přerovnat, protože byl v naprostém chaosu, jeho části putovaly po oddělení. Navíc se spis na pokyn státní zástupkyně sloučil s dalšími rozsáhlými spisy, takže bylo nutné dát je dohromady. Jednalo se o několik desítek šanonů. V tom mi pomáhal kolega. Během toho skládání spisů a dalších úkonů jsme postupně přicházeli na nesrovnalosti a pochybení ze strany policistů i dozorové státní zástupkyně. Spis by nepatřil mezi složitější, pokud by na něm člověk dělal od začátku. Takto byl velice složitý, protože se ke mně některé materiály dostaly s několikaměsíčním zpožděním. Operativa nepředávala podklady a informace a byl na nás vyvíjen zbytečně velký tlak ze strany vedení i státního zastupitelství. Životnost vyšetřovatele na spisu ŘSD je necelý rok,“ doplňuje.
O jeho vyšetřování GIBS
Právě kvůli prozrazení identity utajované svědkyně, tedy vynášení informací z trestního spisu, byl obviněn Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). „V současné době, tedy takřka osm měsíců po sdělení obvinění a přes mé žádosti o odstranění průtahů, se nic neděje. Doposud mi byly odepřeny právo obhajoby a možnost nahlížet do spisového materiálu proti mně vedeného. Důvodem je, že nejsou vyslechnuti svědci. Zatím nevyslechli ani mě. Teprve v lednu mi bylo doručeno opatření o přibrání znalce, takže po půl roce budou zkoumány mé osobní věci zajištěné při domovní prohlídce. Do této doby ležely neznámo kde a bylo mi tedy zbytečně bráněno v jejich užívání. Také o tom, zdali vyšetřovatelka do spisu doplnila písemnosti a provedla úkony, které jsem navrhoval, neboť svědčí o mé nevině, nevím. Z jejího přípisu jen vím, že se to dozvím při seznámení se spisem, tedy před návrhem na podání obžaloby. Jediný úkon, který chtěla vyšetřovatelka GIBS Hana Mahdalová udělat, je mé psychiatrické a psychologické zkoumání, kdy mi v jednom přípise státní zástupce naznačil, že by stíhání mohlo být přerušeno z důvodu psychické nepříčetnosti. Na to jsem samozřejmě nepřikročil. Dle sdělení Vrchního státního zastupitelství v Praze i Nejvyššího státního zastupitelství v Brně je vše v pořádku. Důvodem je, že v obou případech se jedná o stejné státní zástupce, kteří kryli předchozí nezákonné postupy v kauze ŘSD, a to jak policisty, tak i účast dozorující státní zástupkyně na nich,“ popisuje.
„Vyšetřování mého případu vede Hana Mahdalová. Vede ho s jasným zadáním proti mé osobě. Nereflektovala žádné důkazy o mé nevině a když kolega nevypovídal tak, jak si ona představovala, výslech naštvaně ukončila. Ačkoliv jsem několikrát upozorňoval na její podjatost, nic se neděje. Přitom se chová velmi neprofesionálně. Vždyť se ptala mého obhájce, jak mě může vůbec obhajovat. V její prospěch snad svědčí jen to, že má, nebo do nedávna měla na nástěnce ve své kanceláři mou fotku,“ dodává Kotrč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský