Akci moderoval poslanec hnutí ANO Bohuslav Chalupa a dorazilo i několik dalších poslanců, například místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Váňa, místopředseda Úsvitu Martin Lank, poslanec ČSSD Robin Böhnisch či poslanci ANO Zdeněk Soukup a Jana Lorencová.
Hlavním poselstvím bylo, že pokud si chceme udržet svobodnou a prosperující společnost, musíme být navenek silní a tvrdí jako starověká Sparta a uvnitř společnosti pluralitní a „měkcí“ jako Athény.
Arabský svět je beznadějný. Jeho kultura je násilná
To, co se děje na Blízkém východě a v Izraeli, může být poučné pro to, co se děje v Evropě. Situace je dle názoru izraelského akademika propojená. „Arabský svět je beznadějný,“ řekl Shueftan. Důvodem je arabská politická kultura, která je beznadějně násilná a neschopná přijmout pluralismus. Dle něj není problém v islámu jako takovém, ale je to problém arabské kultury. Například v Íránu, ačkoli je režim barbarský, tak lidé tam touží po pluralismu.
Navíc pokud nastane nějaká změna v arabském světě, tak může být i k horšímu. A pokud by měla být k lepšímu, tak to bude pomalé a na celé generace. Frustrace lidí v arabském světě z toho, že jejich společnosti nefungují, jen plodí další násilí.
Blízký východ je dle izraelského akademika velmi násilný a nestabilní, státy kolabují, základní struktura je velmi vratká a mír je nemožný (je možný případně až za stovky let). Všechny státy tam prošly občanskými válkami a je otázkou, kdy znovu propuknou. Státy tam jsou fakticky s výjimkou Egypta umělými konstrukty – základem společnosti jsou kmeny. Násilí se děje i mezi kmeny i uvnitř kmenů. Sunnité bojují se šíity…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík