Z konference známých tváří: Rozpad starého politického systému, Starostové jako batoh TOP 09...

16.10.2014 18:10 | Zprávy

REPORTÁŽ Poprvé v historii se konference Forum 2000 objevila i v Liberci. Zásluhou Ondřeje Lochmana, který celou akci moderoval. A hlavní téma bylo závažné. Demokracie bez politických stran? Na debatu pozval sociologa a poslance Ivana Gabala, Jindřicha Šídla z Hospodářských novin, hejtmana a předsedu Starostů a nezávislých Martina Půtu a Jana Šolce, pedagoga a bývalého spolupracovníka Václava Havla.

Z konference známých tváří: Rozpad starého politického systému, Starostové jako batoh TOP 09...
Foto: radio.cz
Popisek: Forum 2000, ilustrační foto

Asi nejzávažnější byl výrok předsedy STANu Martina Půty. „Určitě nás všichni vnímáte jako batoh na zádech TOP 09, ze kterého se dostaneme, doufám, velice brzy. Krok k osamostatnění udělat musíme.“ V debatě ale rezonoval i otazník, který visí nad povolebním vyjednávání v Liberci, kde to vypadá, že ostatní strany opět vyšachují vítěze Změnu pro Liberec. Za nevole značné části Liberečanů.

Debatu o komunálních volbách v Krajské vědecké knihovně v Liberci ve středu 15. října rozvířil jako první Liberečan Jan Vobruba. „Co říkáte na současný volební systém, a je dobře, když se po komunálních volbách při sestavování koalic obchází vítěz voleb, což osobně považuji za neslušné?" zeptal se hlavních protagonistů akce.

Nedokonalý komunální systém

„Současný komunální systém není dokonalý. Přeskakování s hranicí deseti procent je pastí na voliče, když uvěří, že křížkováním můžou vytáhnout kandidáty nahoru. Řešení je jednoduché, funguje v sousedním Polsku, kde se výsledek hlasování seřadí podle prostého počtu hlasů na té kandidátce bez ohledu na to, na kterém místě předtím byli. A kombinoval bych to s přímou volbou starostů. Koalice proti vítězům by se pak dělaly velmi obtížně,“ konstatoval Martin Půta a odpověděl i na druhou část otázky. „Koalice, při nichž se obchází vítěz, je nestandardní a měly by se dělat zcela výjimečně. Bohužel to není vůbec neobvyklé. Naopak první věc, která napadne poražené, co by mohli udělat, je spojit se proti vítězovi. Protože to systém umožňuje,“ zkritizoval zavedenou praxi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

4:44 300 000 Kč. Pro „propojeného“ manažera od STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uzavřelo smlouvu za 300 000 Kč. S kým? S PR manažerem z agentu…