„Jsem šťastný, že jsem zde na křestu knihy svého přítele a jsem rád, že se s ním mohu stýkat a můžeme navštěvovat místa naší historie. Je to moudrý žrec a studnice moudrosti, ze které můžeme čerpat,“ řekl o Baštovi Daniel Landa.
Dnes by se o něm řeklo, že to je „ošklivý nacionalista“
Prostřednictvím vyprávění tří přímých aktérů rozdílných povah, zájmů a náboženského přesvědčení vypovídá autor knihy Jaroslav Bašta o bouřlivém 15. století v Evropě. Do dramatických událostí na politické a diplomatické scéně i na válečném poli výrazně zasáhl kališnický zeman Evan Podmokelský z Prostiboře, syn husitského válečníka a pobočníka polního velitele, Jan Mladší z Rabštejna, katolický kněz, humanistický diplomat a probošt Vyšehradské kapituly, a katolík Burian II. z Gutštejna, příslušník jednoho z nejstarších a nejbohatších šlechtických rodů, nejvyšší kancléř Českého království a významný člen Jednoty zelenohorské, spolku katolických odpůrců husitského krále Jiřího z Poděbrad.
„Dnes by se o něm řeklo, že to je ‚ošklivý nacionalista‘. Myslel si totiž, že Češi patří k nejlepším národům Evropy,“ řekl o humanistovi Janu z Rabštejna Bašta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík