Zpívající okupanti? Karel Schwarzenberg, Vojtěch Filip, Jana Bobošíková a další nám řekli své ke koncertu Alexandrovců

13.10.2015 10:31

„Politicky je to dnes také blbý signál. Nehodí se to v době, kdy ruská armáda stojí v sousední zemi,“ sdělil ParlamentnímListům.cz předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v reakci na záštitu prezidenta Zemana nad právě probíhajícím turné Alexandrovců. Naproti tomu komunistický poslanec Stanislav Mackovík uvedl: „Nesouhlas s vystoupením Alexandrovců je klasickou ukázkou maloměšťácké naivity.“

Zpívající okupanti? Karel Schwarzenberg, Vojtěch Filip, Jana Bobošíková a další nám řekli své ke koncertu Alexandrovců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Anketa

Která země má lepšího prezidenta, Česká republika nebo Slovensko?

10%
hlasovalo: 7832 lidí

Kalinku, Kaťušu či Oči čornyje si mohou poslechnout návštěvníci koncertů legendárního ruského armádního souboru Alexandrovci, které právě probíhají pod záštitou prezidenta Zemana v českých a moravských městech. Jde o součást evropského turné u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. 10. října aplaudovalo umělcům sedm tisíc lidí v Brně. Den na to se objevili v Ostravě, 12. října bylo vystoupení v Olomouci. Následují Zlín, Pardubice, České Budějovice, Praha a Hradec Králové. Závěr obstará 19. října Liberec. Kvůli loňské anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny však dostává tato kulturní akce politický nádech.

Je to blbý signál v době, kdy ruská armáda stojí v sousední zemi

Předseda TOP 09 a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg se podivoval hlavně nad záštitou prezidenta Zemana nad tímto turné. „Proti Alexandrovcům jako takovým nic nemám. Pokud tu hudbu má někdo rád, ať si je poslechne. Něco jiného je záštita prezidenta. Podle mého skromného názoru by prezident měl zaštítit jenom špičkové věci. Když ruské, tak třeba moskevský balet nebo nějaký orchestr, které tam jsou některé báječné. Ale ne armádní sbor Alexandrovci, který je sice populární, ale podle mě z uměleckého hlediska to není špičkové hudební těleso. Politicky je to dneska také blbý signál. Nehodí se to v době, kdy ruská armáda stojí v sousední zemi. Politický ohled jsem ovšem od Zemana nečekal. Alespoň by měl dbát na, řekněme, jistou úroveň,“ domníval se.

Alexandrovci jsou zpívající okupanti. Spolupráce s nimi je kolaborace

Ještě mnohem ostřeji se proti turné vyslovil v rozhovoru s Východoevropskou agenturou pro boj s ruskou propagandou europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). „Ten, kdo pořádá turné Alexandrovců, kolaboruje s ruskou armádou, protože Alexandrovci jsou příslušníci armády. Stejné armády, již odsoudil Evropský parlament za agresi vůči Ukrajině a kterou musí odsoudit každý demokraticky smýšlející člověk. Nejsou to žádní zpěváčci převlečení do uniforem. Jsou to vojáci ruské armády a spolupráce s nimi včetně divácké účasti je kolaborace s cizí armádou,“ sdělil a na doplňující dotaz, zda ví, že záštitu nad turné převzal prezident Zeman, odvětil: „Vím. Pan prezident je zjevný kolaborant. Na to nepotřebuje Alexandrovce.“ K tématu se vyjádřil i o několik měsíců dříve na svém Facebooku, kde napsal: „I zpívající okupanti jsou okupanti. Momentálně ruská armáda, jejíž součástí Alexandrovci jsou, okupuje část území tří samostatných států – Moldávie, Ukrajiny a Gruzie.“  

Aspoň zjistím, kdo je co zač

Europoslanci nepřímo odpověděl prostřednictvím ParlamentníchListů.cz bývalý ministr zdravotnictví a psychiatr z Bohnic Ivan David (ČSSD). „Naštěstí je situace taková, že lidé mohou vyjadřovat své názory na straně jedné. Na té druhé různá hudební tělesa u nás mohou vystupovat. Jsem vděčen všem, kteří se k tomu vyjadřují, ať už mají názory jakékoliv. Protože mně tím umožňují zjistit, co jsou zač, pokud mi to není už dávno známo. Takže jestli se takto vyjadřuje pan Štětina, to pro mě rozhodně není nijak překvapující. Pokud se někdo vyjadřuje jako on, vím, že ho mám přiřadit k panu Štětinovi do jeho blízkého okolí. Tím se mi zlepšuje orientace ve společenském prostředí. Takže jsem za to vděčný,“ vysvětlil ironicky.

Pravice si nevidí na špičku nosu

„Domnívám se, že nesouhlas s vystoupením Alexandrovců je klasickou ukázkou maloměšťácké naivity,“ napsal ParlamentnímListům.cz poslanec Stanislav Mackovík (KSČM). Je podle něj dobré, že Miloš Zeman dal jasně znát svůj názor, kterým dráždí především nekritické obdivovatele USA. „Ukazuje se, že pravice v České republice ráda hovoří o svobodě. Ale všude, kde se jí to hodí, by chtěla rozhodovat o vhodnosti a nevhodnosti, třeba právě u vystoupení Alexandrovců. Řečeno takto – český pravičák si nevidí na špičku nosu.“

Předseda KSČM Vojtěch Filip ParlamentnimListům.cz prozradil, že se na koncert Alexandrovců chystá. „Alexandrovci jsou vysoce profesionální soubor, respektovaný pro svou uměleckou úroveň po celém světě. Jsem rád, že zde vystupují, koncert navštívím v Českých Budějovicích.“ Již dříve komentoval pro Haló noviny spor o Alexandrovce komunistický europoslanec Jiří Maštálka. „Paříž, Ženeva, Helsinky, Budapešť, Brusel – asi jedno vedle druhého nekulturní města Evropy. Ve všech totiž letos koncertují Alexandrovci. Všechna si pozvala dnes už světoznámý legendární soubor, který plní koncertní sály i obrovské sportovní haly v Evropě, Americe, Austrálii, zkrátka všude. Jenomže u nás bychom jim měli říci, že je nechceme. Naši ‚specialisté‘ na kulturu snášejí argumenty, proč Alexandrovce nezvat anebo jim netleskat. Abychom ‚výstřelem‘ proti ruské kultuře snad trefili Kreml.“ 

Bylo mi to natolik odporné, že jsem po třetině odešel

„Ať si každý chodí, na co chce. Kultura není o zákazech. Osobně bych to ale se svým jménem nespojil,“ okomentoval místopředseda ODS a poslanec Martin Novotný. Aby si na Alexandrovce udělal názor, jejich koncert před několika lety navštívil. „Z hlediska publika to působilo jako sjezd sentimentalistů po minulém režimu. Pokud jde o obsah, nepochybně profesionálně provedeno. Ale přítomny veškeré atributy velkoruského a sovětsky rudoarmějského kýče se zřejmou dramaturgií pracovat se vzpomínkami publika na minulý režim. Bylo mi to natolik odporné, že jsem po třetině odešel,“ prozradil ParlamentnímListům.cz.

Národní oblíbenci pod rudou pěticípou hvězdou

Nutno zmínit, že Alexandrovci mají na svém turné i hosty. Na tom českém jsou to zpěvačky Helena Vondráčková a Michaela Nosková. Ale už v předešlé části evropského turné, na Slovensku, se objevili čeští interpreti. V Košicích Michal David a v Bratislavě Lucie Bílá. Právě jejich účast „pod rudou pěticípou hvězdou kritizovala poslankyně ODS Jana Černochová. „Jít na koncert Alexandrovců je soukromou věcí a vkusu každého, kdo na ně chodí. S tím problém nemám. Vadí mi, když vidím na jejich koncertech stát na pódiu takzvané naše národní oblíbence pod rudou pěticípou hvězdou, která je nejenom pro mě symbolem komunistické totalitní ideologie se vším, co nám ve 20. století přinesla,“ upozornila. Těžko si v této souvislosti podle poslankyně představit, že by k nám přijel na turné německý armádní orchestr a na jejich koncertech by se objevila svastika. „Samozřejmě vím, že oba tyto symboly diktátorské režimy zneužily, ale v řadě lidí mohou vyvolávat oprávněné emoce,“ doplnila Jana Černochová.

Výsměch demokracii, Evropě a NATO

Kulturní vkus je věcí každého, respektuji, že se Miloši Zemanovi líbí Alexandrovci, míní poslanec Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj). „Pokud ale jako prezident uděluje záštitu kulturnímu sboru armády, která obsadila Krym a rozvrací východní Ukrajinu, je to průšvih. To už není o vkusu. To je politické vyjádření, které je nepochopitelné a neomluvitelné. Je to výsměch demokracii, Evropě a NATO. Ještěže prezidenta Zemana už nikdo nebere vážně,“ prozradil ParlamentnímListům.cz.

Je to vynikající soubor. Ale kvůli jejich podpoře okupace Krymu je turné nevhodné

Bývalý ministr kultury a exředitel České televize Jiří Balvín ParlamentnímListům.cz sdělil: „Alexandrovci byli vždy profesionálové, ale mně tenhle hukot nikdy nic neříkal. Takže bych na ně nešel,“ prozradil. Ředitel Občanského institutu Roman Joch zase uvedl: „Kulturní a politické akce by se neměly politizovat.“ Podle publicisty Jana Zieglera nelze zpochybnit uměleckou kvalitu Alexandrovců. „Je to vynikající soubor. Zpívají opravdu skvěle. Nicméně myslím si, že v současné době vzhledem k jejich podpoře okupace Krymu není turné v České republice vhodné, respektive nelíbí se mi.“ Na otázku, jak se dívá na prezidentovu záštitu nad turné, řekl: „Kdybych já byl prezidentem, tak bych jim tu záštitu nedal. Nesouhlasím s tím.“

Havel měl underground a rock, Klaus jazz, Zeman Alexandrovce

Jak upozornila bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, všichni polistopadoví prezidenti měli své oblíbené hudební směry, zpěváky nebo skupiny. „A ne vždy se to všem líbilo, což je u politiky a umění běžné. Viz underground a rock u Václava Havla, jazz u Václava Klause a nyní věhlasní Alexandrovci ve spojení s předními českými interprety, navíc u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Miloš Zeman tím nevybočuje z polistopadové prezidentské tradice,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

4:44 Na akci Konečné se muž bál o život. Skončilo to bouřlivě

V diskusi plzeňských občanů s předsedkyní KSČM a koalice STAČILO! Kateřinou Konečnou projevil obavy …