Ruský Atommaš obnovil výrobu pro jadernou energetiku

02.11.2015 11:03

Po 30 letech v říjnu 2015 vyjela z výrobní haly ruského podniku Atommaš tlaková nádoba pro reaktor typu VVER. Jde konkrétně o reaktor pro běloruskou Ostroveckou jadernou elektrárnu s dvěma bloky typu VVER 1200. Návrat společnosti Atommaš mezi dodavatele kompletů zařízení pro jadernou energetiku znamená zároveň začátek cesty 330 tunového dílu na místo určení, která potrvá 70 dní.

 Ruský Atommaš obnovil výrobu pro jadernou energetiku
Foto: Essential Communication
Popisek: Ruský Atommaš obnovil výrobu pro jadernou energetiku, reaktor.

Společnost Atommaš je tradičním ruským výrobcem kompletů zařízení pro  jaderné elektrárny. Na ruské i zahraniční elektrárny s reaktory typu VVER  dodávala tlakové nádoby, vnitřní zařízení reaktorů, parogenerátory a další rozměrné komponenty.

Výroba zařízení pro jaderné elektrárny je velice náročná kvalitativně i rozměrově. Je nutné umět obrábět a vzájemně spojovat mnohasettunové díly ze speciálních slitin. Tlaková nádoba pro reaktor VVER 1200 váží 330 tun, má průměr 4,5 metru a její výška dosahuje 13 metrů. Z toho plyne i složitost přepravy. Nádoby pro běloruskou Ostroveckou elektrárnu podstoupí dlouhou cestu po silnici, vodě i železnici. Z výrobního závodu ve Volgodonsku jsou přepraveny na těžkotonážním silničním podvalníku do přístaviště na řece Don. Po více jak 1600 km strávených na různých ruských řekách budou v Novgorodě přeloženy na speciální železniční vagon a dokončí tak zbývajících asi 700 km na staveniště v Bělorusku.

U příležitosti dokončení výroby první tlakové nádoby pro Ostroveckou elektrárnu byla uspořádána slavnostní ceremonie, které se zúčastnil i Andrej Nikipelov, generální ředitel skupiny Atomenergomaš, strojírenské divize Rosatomu, do níž společnost Atommaš patří. Uvedl: „Vnímám to jako počátek nového života této společnosti. Jde o pozoruhodnou událost tím, o jak rozměrnou komponentu se jedná, co to znamená pro firmu i ve kterém roce proběhla. Atommaš zahájil výrobu v roce 1976, takže v příštím roce bude slavit své 40. Výročí. Obnovení výroby kompletů zařízení pro jadernou energetiku je tak předčasným darem k tomuto jubileu.“

V minulých 30 letech byla společnost Atommaš orientovaná na výrobu pro chemický a petrochemický průmysl a zakázky pro primární okruh jaderných elektráren byly v Rusku rozdělené mezi několik dodavatelů (např. Ižorskie zavody jsou dodavatelem reaktorů, ZiO Podolsk vyrábí parogenerátory). S jadernou renesancí v Rusku i ve světě přibývají ruské korporaci pro atomovou energii Rosatom projekty, a tak rozšiřuje své výrobní kapacity.

V roce 2012 Atommaš vstoupil do Rosatomu a začal obnovovat komplexní výrobu zařízení pro jadernou energetiku. Vyrobil například lapače taveniny pro ruskou Novovoroněžskou jadernou elektrárnu II a nyní i tlakovou nádobu pro Ostroveckou JE.

Dříve Atommaš vyrobil některá zařízení pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr a pro čínskou Tchien-wan.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu - od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.

Rosatom je vlastníkem i operátorem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 33 bloků, které produkují 16% veškerého objemu elektrické energie v Rusku.

Rosatom zaujímá špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu má hodnotu 100,3 miliard amerických dolarů a patří do něj 27 bloků jaderných elektráren.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Informace ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a další dítě

21:33 Finanční správa: Informace ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a další dítě

Dne 27. července 2021 byl ve Sbírce zákonů uveřejněn zákon č. 285/2021 Sb., kterým se mění zákon č. …