AOPK ČR: Vysazování úhořů

11.07.2016 7:34 | Zprávy

Tento týden byli vysazeni úhoři říční na místa, která byla revitalizována za podpory Operačního programu Životní prostředí.

AOPK ČR: Vysazování úhořů
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Uhoř říční je ryba opředená tajemstvím, množící se jen jednou za svůj život až v dalekém Sargasovém moři. Jako naše jediná ryba je naprosto závislá na člověku, který ji nastavěl do cesty ze Sargasového moře až k nám na tocích řek tolik překážek, že mladé úhoře, úhoří monté, které k břehům Evropy donese ze Sargasového moře teplý Golfský proud, musí do České republiky z ústí velkých  řek transportovat letecky.

Poslední takový transport proběhl dne 21. března, kdy bylo do České republiky transportováno úhoří monté z Anglie, u jejichž břehů bylo odchyceno. Úhoří monté, které putuje celé tři až čtyři roky ze Sargasového moře až evropským břehům, má hmotnost v průměru jen 0,3 gramu a kdyby došlo k jeho bezprostřednímu vysazení do našich řek, byly by ztráty, způsobené predací dravými živočichy zbytečně velmi vysoké. Úhoří monté se proto po leteckém transportu rozkrmuje více než tři měsíce na uzavřených recirkulačních akvakulturách a do volných vod  se vysazuje až při délce přes 10 cm a váze v průměru okolo 4,3 gramu. Celkem bylo v letošním roce letecky z Anglie dovezeno Moravským rybářským svazem 35 kilogramů úhořího monté.  V jednom kilogramu dovezeného monté bylo přibližně 2700 malých úhořů, což představuje celkem téměř 100.000 jedinců, transportovaných za účelem vysazení a tím i udržení stabilní populace úhoře říčního v našich vodách i v následujících  letech. Vysazování odkrmeného úhořího monté začalo tento týden a bude pokračovat dále podle toho, jak budou malí úhoři postupně dorůstat na požadovanou velikost. V  letošním roce byli úhoři mimo jiné vysazeni i na místa revitalizovaná z Operačního programu Životní prostředí (Vícemilice a Jevišovka).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Na kolik procent je podle vás pravděpodobná třetí světová?

Protože co jiného by znamenalo, kdyby se Západ dostal do války s Ruskem nebo Čínou a KLDR? Prosím, konkrétní odpověď, že je možné všechno jako odpověď neberu. Děkuji

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Kongresové centrum Praha ušetřilo díky EPC více než 300 milionů

11:48 ČEZ: Kongresové centrum Praha ušetřilo díky EPC více než 300 milionů

Kongresové centrum Praha díky energetickým úsporám od společnosti ENESA z holdingu ČEZ ESCO ušetřilo…