Fotopasti jsou v chráněné krajinné oblasti Pálava instalovány kvůli systematickému monitoringu zdejší přírody. Zaznamenané údaje se stávají součástí Nálezové databáze ochrany přírody, kterou spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. V tuto chvíli obsahuje více než 39 milionu záznamů o výskytu živočichů, rostlin a hub v České republice. Více ZDE.
Šakal obecný je psovitá šelma, která se na naše území postupně šíří z jihu. Údajů o jejím výskytu postupně přibývá. „Nejde o žádnou senzační zprávu. O tom, že se šakal na Pálavě vyskytuje, jsme sporadicky dostávali informace již několik posledních let, ale až letos jsme si jeho přítomnost sami ověřili na snímcích z naší fotopasti. Dva jedinci byli zachyceni na nočních záběrech v národní přírodní rezervaci Tabulová poblíž obce Perná,“ uvádí Pavel Dedek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?Anketa
Území CHKO Pálava je poměrně intenzivně osídleno a využíváno člověkem a to, že by se zde mohly, byť sporadicky, vyskytnout původní šelmy naší přírody, jako vlk, medvěd či kočka divoká, je velmi nepravděpodobné. Naopak výskyt šakala bude zřejmě trvalým jevem. Šakali obecní v minulosti v Česku na rozdíl od vlků nežili, objevují se zde až v posledních dvou desetiletích. Důvodem přesunu na sever mohou být i klimatické změny, například absence trvalé sněhové pokrývky v zimě.
Šakalové obecní jsou predátoři s obdobným rejstříkem kořisti jako lišky. Významnou součástí potravy jsou drobní hlodavci, případně mršiny. Jsou všežraví a jejich strava se mění podle ročního období.
Video můžete zhlédnout ZDE.
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více informací najdete ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva