API: Firmy mohou začít žádat o dotace na ověření výzkumu a vývoje pro komerční využití

23.11.2020 11:48

Pro malé a střední podniky je připraveno 50 milionů korun.

API: Firmy mohou začít žádat o dotace na ověření výzkumu a vývoje pro komerční využití
Foto: API
Popisek: Agentura pro podnikání a inovace, logo.
reklama

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) dnes zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory „Proof od Concept“. Jedná se o výzvu synergickou, navazující na projekty z výzev „Předaplikační výzkum“ Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Malé a střední podniky tak mohou žádat o dotace na ověření výzkumu a vývoje pro komerční využití a navázat na výsledky počátečních projektů ve výzvách OP VVV. Celkem je pro ně připraveno 50 milionů korun. Výzvu vyhlásilo 16. listopadu 2020 Ministerstvo průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP PIK. Žádosti bude API přijímat do 15. března 2021.

Podpora cílí na dva typy projektů. Jednak na aktivity související s ověřením technické proveditelnosti a komerčního potenciálu výzkumu a vývoje s cílem zavedení nového produktu nebo služby na trh, nebo finální dopracování výzkumu a vývoje s přípravou jeho komerčního využití. „Cílem programu je podpora sdílení znalostí a know-how mezi výzkumnými organizacemi a podniky, které mohou výsledky výzkumu uplatnit v praxi, a posílit tak vazby mezi výzkumnou a aplikační sférou, říká Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace a doplňuje: „Úspěšné projekty budou zahrnovat nápad nebo rozpracovaný výzkum výzkumných organizací, který firmy následně uplatní v praxi a posílí tak své postavení na trhu.“

Žadatelé mohou na své projekty získat až 70 % způsobilých výdajů formou dotace zpět, a to až do výše 10 milionů na jeden projekt. Podporu mohou využít například na mzdy, náklady na materiál, konzultační a externí odborné služby a další. Podrobné informace o aktuální výzvě jsou dostupné ZDE.

Program Proof of Concept dosud podpořil 39 projektů za více než 154 milionů korun. Proplaceno v něm bylo už téměř 46, 5 milionu korun.

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP PIK zde mohou konzultovat své projekty. Informace je možné získat i telefonicky nebo e-mailem přes zelenou linku 800 800 777. Všechny služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zdarma.

Agentura pro podnikání a inovace (API) je státní příspěvková organizace s celostátní působností zřizovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Je zprostředkujícím subjektem pro dotační programy podpory Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014-2020 zaměřeného na rozvoj zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb. Mezi hlavní aktivity agentury patří administrace žádostí o dotace a projektů v průběhu realizace i udržitelnosti, poskytování informačního a konzultačního servisu zájemcům a žadatelům o dotace či pořádání tematických odborných seminářů. Více informací ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda povolává na pomoc s epidemií covid-19 ambulantní lékaře, uložila jim pracovní povinnost

7:34 Úřad vlády: Vláda povolává na pomoc s epidemií covid-19 ambulantní lékaře, uložila jim pracovní povinnost

Od 4. března budou moci hejtmani a pražský primátor povolat do nemocnic na pomoc se zvládnutím nápor…