AV ČR: Mezinárodní letní škola fyziky plazmatu

13.09.2017 21:34

Studenti vysokých škol ze sedmi zemí světa si na přelomu srpna a září vyzkoušeli práci na tokamaku COMPASS v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR.

AV ČR: Mezinárodní letní škola fyziky plazmatu
Foto: cas.cz
Popisek: Akademie věd ČR - logo
reklama

Tokamak funguje jako magnetická nádoba pro uchovávání vysokoteplotního plazmatu. Tokamaky, jichž je v  Evropě jen omezený počet, tvoří páteř světového fúzního výzkumu. Reaktor COMPASS čeští vědci spustili v roce 2008. Byl to mimořádný úspěch. Provoz tokamaku od té doby přináší důležitá data i pro největší je experimentální reaktor ITER, který se staví ve francouzském městě Cadarache. Vědcům nejde o nic menšího, než přiblížit se ve výrobě energie podmínkám panujícím na Slunci.

„Pro studenty se jedná ve světovém měřítku o jedinečnou možnost, jak se seznámit s reálným prostředím tokamaku a získat praktické znalosti o přípravě experimentů, provozu velké mezinárodní výzkumné infrastruktury, analýze naměřených dat a zejména pak zkušenosti z prezentace výsledků“, vysvětluje ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Radomír Pánek.

Při experimentech na tokamaku COMPASS, který je svou funkcí podobný výše zmiňovanému reaktoru ITER, jsou studenti rozdělení do několika skupin podle témat a pracují pod dohledem vědeckých pracovníků. Výsledky své výzkumné práce musí studenti na závěr prezentovat a obhájit. „Výhodou těchto akci je tak nejen kontakt s reálným vědeckým prostředím a konzultace s odborníky, ale také možnost okusit práci vědců a atmosféru vědeckého pracoviště,“ dodává Radomír Pánek.

Letní škola fyziky plazmatu SUMTRAIC (Summer Trainning Course) má dlouhou tradici a zájem zahraničních studentů každoročně převyšuje kapacitu kurzu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo financí: Daňová Kobra zachránila státu už 13 miliard

22:54 Ministerstvo financí: Daňová Kobra zachránila státu už 13 miliard

Daňová Kobra navzdory komplikacím způsobeným pandemií v loňském roce pokračovala v úspěšném potírání…