Afrín není sám: Demonstrace proti turecké agresi vůči Rojavě

29.01.2018 19:17

V neděli od 15 hodin na pražském Palackého náměstí proběhla solidární demonstrace proti turecké agresi vůči Rojavě s názvem „Afrín není sám“.

Afrín není sám: Demonstrace proti turecké agresi vůči Rojavě
Foto: Štěpán Lohr
Popisek: Solidární demonstrace proti turecké agresi vůči Rojavě s názvem „Afrín není sám“

Akci svolali Iniciativa Ne Rasismu!, Socialistická Solidarita (SocSol) a Mladí zelení spolu s místní kurdskou komunitou. Demonstrace se zúčastnilo zhruba sto dvacet osob, byla zakončena spontánním pochodem a proběhla bez jakýchkoliv incidentů.

Rojava, výspa stability, demokracie a rovnosti v severní Sýrii je v ohrožení. Neútočí na něj Islámský stát, ani diktátor Asad, ale spojenec České republiky v NATO - Turecko. Hlavním cílem nevyprovokované turecké agrese je nejzápadnější z rojavských kantonů, Afrín, který je od zbytku Rojavy odříznut územím ovládaným pro-tureckými islamistickými skupinami. V Afrínu, stejně jako v celé Rojavě se místnímu levicovému politickému systému úspěšně daří pokojnou cestou integrovat různé etnické a náboženské skupiny, Kurdy, Araby, muslimy i křesťany, stejně jako začlenit uprchlíky z jiných částí Sýrie.

S tichým souhlasem Ruska a dalších mocností včetně Západu zahájilo Turecko vojenský postup s podporou svých místních spojenců. Agrese si již vyžádala oběti na životech civilistů a přes 6 000 lidí bylo nuceno opustit své domovy. Tímto protestem se organizátoři připojili k celosvětovým solidárním protestům proti turecké agresi a na podporu obyvatel Rojavy.

„Rojava není pouze symbolem úspěšného odporu proti fašistům z tzv. Islámského státu, je to především naděje pro celý blízký východ na vybudování stabilnější, demokratičtější a solidárnější společnosti. V její nejzápadnější části, která je pod útokem Turecka, se rovněž nacházejí statisíce uprchlíků z jiných částí Sýrie, kteří budou rovněž nuceni opustit své nové dočasné domovy. Apelujeme proto na české politiky: pomáhejte na místě, jak jste slíbili, zabraňte této blížící se humanitární katastrofě!“ vyzývá Pavel Růžička z Iniciativy Ne Rasismu.

„Chceme poukázat na pokrytectví Severoatlantické aliance, která zatím nezaujala proti této aktivitě svého člena jasné stanovisko, a situaci rámuje bezpečnostními zájmy Turecka a bojem proti terorismu,“ říká Vojtěch Roček ze Socialistické Solidarity.

„Na jihu Turecka jsou systematicky potlačována práva žen. V kontrastu s tím Kurdky zformovaly vlastní ženské milice YPJ a podílí se na správě Rojavských kantonů. Tolerance zásahu Turecka ze strany Západu je i z toho důvodu nepřijatelná a nanejvýš pokrytecká,“ dodala spolumluvčí Mladých zelených Kateřina Kochánková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Hodnotitelé z NATO sledovali v Boleticích boj se vzdušným protivníkem

22:02 Armáda ČR: Hodnotitelé z NATO sledovali v Boleticích boj se vzdušným protivníkem

Úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany absolvovalo další důležitou fázi hodnocení podle metodi…