Akademie věd ČR: Experimentální povodí umožní studovat procesy v krajině

28.10.2019 15:21 | Zprávy

Celosvětově unikátní výzkumnou plochu na konci minulého týdne slavnostně otevřeli vědci z Výzkumné infrastruktury SoWa Biologického centra AV ČR u obce Vintířov na Sokolovsku. Jedná se o experimentální povodí, které umožní detailně sledovat, jak fungují klíčové ekosystémové procesy ve volné krajině. V České republice je to první zařízení tohoto druhu, ve světě existují jen další dvě obdobné stanice.

Akademie věd ČR: Experimentální povodí umožní studovat procesy v krajině
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Experimentální plocha o rozloze více než jeden hektar se nachází na území výsypky bývalého dolu na těžbu uhlí. Tvoří ji čtyři výzkumná pole, izolovaná od okolí a osazená přístroji tak, aby bylo možné sledovat hlavní děje v ekosystému. To je především komplexní koloběh vody, živin a plynů v půdě a v atmosféře. „Díky této výzkumné ploše získáme obrovské množství informací, které nejen že prohloubí naše poznání, ale budou zásadní i pro řešení celospolečensky významných problémů, jako jsou např. obnova krajiny zdevastované těžbou, boj se suchem, ochrana před povodněmi nebo snižování eroze,“ říká Jan Frouz, ředitel Výzkumné infrastruktury SoWa (Soil and Water - ZDE).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Kateřina​ Stojanová byl položen dotaz

Vy jste pro zrušení imunity?

Navrhnete to? Debata o zrušení je podle mě k ničemu, přeci každému je jasné, že není spravedlivé, aby politici jako jediní byli takto chráněni. To pak není ani žádná rovnost před zákonem a stejná práva pro všechny. A není to snad v ústavě, že jsou si všichni rovni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Speciální archeoprohlídky představí historii Kateřinské jeskyně

11:14 Správa jeskyní: Speciální archeoprohlídky představí historii Kateřinské jeskyně

Výzkumy Kateřinské jeskyně v Moravském krasu v nedávné době odhalily nejstarší jeskynní kresby na úz…