Akademie věd: ČR a Maďarsko iniciují platformu V4 pro energetický výzkum

18.07.2019 13:07

Místopředseda Akademie věd ČR Jan Řídký se zúčastnil jednání o společné platformě zemí Visegrádské čtyřky (V4) pro energetický výzkum. Tématem byly také inovační strategie a laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech, které si prohlédl maďarský vicepremiér a ministr inovací a technologií Lászlo Palkovics.

Akademie věd: ČR a Maďarsko iniciují platformu V4 pro energetický výzkum
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR
reklama

Lászlo Palkovics se při své pražské návštěvě dohodl s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem na společné platformě pro energetický výzkum, jadernou energetiku považuje zvláště v kontextu klimaticko-energetické strategie za velmi důležitou. Zdůraznil přitom, že nelze zapomínat ani na obnovitelné zdroje energie a na fakt, že se velkým tématem Evropy stávají bateriové úložiště a jejich podpora.

Oba představitelé se shodli na tom, že v Evropské unii je třeba společně prosazovat zájmy zemí V4, které Česká republika od 1. července předsedá. V rámci českého předsednictví V4 by měla vzniknout společná platforma pro energetický výzkum tak, aby visegrádský region mohl být v čele technologických lídrů v oblasti energetiky.

Šance pro evropské vědce na ELI Beamlines

V4 se pod českým vedením chce zaměřit na vědu, výzkum, digitalizaci a umělou inteligenci. Tématem byla evropská výzkumná infrastruktura ELI (Extreme Light Infrastructure). Její český pilíř ELI Beamlines se nachází v Dolních Břežanech u Prahy. „ELI Beamlines začíná nabízet výzkumný prostor a čas na svých zařízeních evropským vědcům a již nyní převažuje poptávka nad nabídkou,“ řekl místopředseda AV ČR Jan Řídký.

Výzkumná infrastruktura ELI zahrnuje několik pracovišť a doplňkových zařízení umístěných na území Česka, Maďarska a Rumunska. Laserové centrum v Dolních Břežanech, které spravuje Fyzikální ústav Akademie věd ČR, se uživatelským experimentům zpřístupnilo v roce 2018. Náklady na vybudování a dokončení konstrukční fáze ELI Beamlines financovaly Evropské strukturální a investiční fondy, Evropská komise se má prostřednictvím ELI ERIC významně podílet na provozních a reinvestičních nákladech.

Jedním z českých cílů v rámci Inovační strategie je vybudovat v Praze Evropské centrum excelence v oblasti umělé inteligence (AI). Má se napojit na Evropská testovací centra a digitální inovační huby v celé EU, přilákat investory a pomoci tak rozvíjet start-upy a inovativní firmy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum: Čeští vědci popsali nový rod žáby z Konga

12:49 Národní muzeum: Čeští vědci popsali nový rod žáby z Konga

Tým Václava Gvoždíka objevil a popsal nový rod rákosničkovité žáby žijící v pralesích středního Kong…