Akademie věd: Přání T. G. Masaryka se splnilo - jeho knihovna má vlastní budovu

11.11.2017 20:41 | Zprávy

Trvalo to 85 let. V roce 1932 zřídil Masaryk po vzoru odstupujících amerických prezidentů Ústav T. G. Masaryka, kterému věnoval svůj osobní archiv, knihovnu a sbírku darů.

Akademie věd: Přání T. G. Masaryka se splnilo - jeho knihovna má vlastní budovu
Foto: cas.cz
Popisek: Akademie věd ČR - logo

Za dob totality byla knihovna prvního československého prezidenta pro veřejnost tabu, ze sbírky darů nezbylo téměř nic. Dneškem započala nová éra. Zbrusu nová budova, sjednocení knihovny na jednom místě, archiválie a knihy postupně zpřístupňované široké veřejnosti. Finance poskytla Vláda ČR a Akademie věd ČR. Knihovnu spravuje Masarykův ústav a Archiv AV ČR.

„Nebude to obyčejná knihovna, ale moderní badatelské středisko přístupné historikům, politologům, literárním kritikům i široké veřejnosti,“ řekl ředitel Masarykova ústavu a Archivu Luboš Velek.

depozitář Knihovny TGM

„Pracoviště, jako je právě Masarykův ústav, nám pomáhají reagovat na otázky, které hýbou dnešní společností,“ sdělila v úvodní řeči předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Doplnil jí i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Podle něj jde zpřístupnění Masarykovy knihovny až ke kořenům státnosti a otevření nové budovy nazval dárkem ke stému výročí vzniku Československa.

Eva Zažímalová, Tomáš Zima a Luboš Velek při prohlídce nové budovy

Slavnostní otevření nové budovy knihovny si nenechala ujít pravnučka T. G. Masaryka Charlotta Kotíková. „Odkaz první republiky může v nebezpečných momentech světu jen prospět. Lidé by měli mít možnost studovat myšlenky, které obsahuje nejen soukromý Masarykův archiv, ale celá knihovna. Díky digitalizaci může být sbírka přístupná celému světu,“ řekla.

Charlotta Kotíková

Knihovna T. G. Masaryka je jedinečná kulturní památka. Koncem 30. let čítala více jak 200 000 svazků. Obsahuje literaturu ze všech vědních oblastí, jimž se Masaryk věnoval – od filosofie, sociologie, politických věd, historie, literární historie, psychologie po právo. Dále soudobou domácí a zahraniční beletrii a celé ročníky různých periodik. Poslední část Masarykovy knihovny byla dosud ve vlastnictví Univerzity Karlovy, ale během slavnostního otevření 6. listopadu 2017 uzavřeli rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a ředitel Masarykova ústavu a Archivu Luboš Velek smlouvu o znovu scelení knihovny a předání její univerzitní části do správy Masarykova ústavu a Archivu.

Luboš Velek a Tomáš Zima při podpisu smlouvy o sjednocení knihovny

Slavnostní dopoledne provázela hudba a Ach synku, synku to nebylo. Kapela Ostravská bandaska zahrála téměř neznámé skladby humorně reflektující T. G. Masaryka a samostatné Československo v hudbě. Třeba slavnostní pochod Ať žije česká republika (...máme energickou vládu, strašidlo na pražském Hradu...) od autora staropražských písniček a peprných satirických kupletů Karla Hašlera.

kapela Ostravská bandaska

Připravila: Vlaďka Coufalová, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Prosím o vysvětlení

Četl jsem tento (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Novakova-KDU-CSL-Plevel-v-ceskem-pravnim-radu-aneb-Lex-Schwarzenberg-757872) článek na PL a vůbec nechápu, o čem je řeč? Hned v prvním odstavci se píše o nějakých normách z dob socialismu, které stále platí a kvůli kterým z n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: V Česku chybí finance na řešení závislostí, navrhujeme posílit financování prevence na miliardu

16:08 APAS: V Česku chybí finance na řešení závislostí, navrhujeme posílit financování prevence na miliardu

Česko zaostává v řešení problematiky závislostí. Na vině je nedostatek peněz na prevenci. Asociace p…