Alena Vitásková se zúčastnila diskuze s odborníky USA na energetickou bezpečnost

15.05.2015 19:45

Alena Vitásková se zúčastnila diskuze se zástupci odborníků USA k energetické bezpečnosti a novému energetickému zákonu. Hlavními předpoklady pro stabilní energetické prostředí jsou nezávislost regulátora a kvalitní investiční prostředí, shodli se účastníci diskuze pořádané Anglo-americkou vysokou školou (AAU) a nadací Richard Richards Foundation s názvem Energetická bezpečnost, investice v energetice a energetický zákon.

Alena Vitásková se zúčastnila diskuze s odborníky USA na energetickou bezpečnost
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Diskuze se konala u příležitosti dokončení studie energetické bezpečnosti České republiky (ČR), kterou vypracovali představitelé amerických think-tanků Richard Richards Foundation a Heritage Foundation. Za Spojené státy americké (USA) zde vystoupili komisař FERC (Federal Energy Regulatory Commission; federální regulátor) Tony Clark a bývalý ředitel EIA (Energy Information Administration) Guy Caruso. Za ČR v diskuzi vystoupila předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková a ředitel odboru elektroenergetiky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO) Ladislav Havel.

„Kompetentní a transparentní regulátor je zásadním východiskem pro stabilitu energetického odvětví. Správné nastavení regulace v USA vedlo k miliardovým investicím do tohoto odvětví a vede také k posílení energetické bezpečnosti a stability celého trhu. Problém České republiky spočívá v tom, že novela energetického zákona jasně omezuje současnou nezávislost českého regulátora,“ řekl jeden z autorů zmíněné studie G. Caruso.

Komisař federálního regulátora T. Clark uvedl, že příklad USA jasně prokazuje, že investice budou plynout do odvětví, kde bude kapitál bezpečně zhodnocován. „Jistotou pro investory je správné fungování regulátora. Důležité je, že náš federální regulátor je absolutně nezávislý a slouží veřejnému zájmu, nikoliv veřejné popularitě. Určité kroky rozhodovacího procesu jsou někdy možná nepopulární a krátkodobě vedou ke zvýšení cen, ale v dlouhodobém výhledu znamenají pozitivní rozdíl oproti době před zavedením přísné a nezávislé regulace energetických odvětví.“

Podle L. Havla z MPO je ekonomická stabilita energetiky velmi důležitá. Uvedl však, že nemáme na co navazovat: „Máme krátkou kontinuitu po roce 1989, nikoliv jako v USA od roku 1776. Situace se však postupně zlepšuje.“

Předsedkyně ERÚ A. Vitásková vyjádřila nesouhlas s názorem L. Havla. „Vítězi novely energetického zákona budou velké průmyslové podniky, ale ztrátu zaplatíme všichni ze státního rozpočtu,“ uvedla. A. Vitásková rovněž projevila svou obavu týkající se nezávislosti regulátora. „Novela zákona bude mít dopad na práci regulátora. Nezávislost je ohrožena kvůli radě: jmenování, odvolání i ovlivnění činnosti regulátora. V tuto chvíli jsme nezávislí dle požadavků Evropské unie, ale změna znamená, že ERÚ bude řízen vyloženě politicky a bude silně politicky závislý, a to považuji za návrat před rok 2011, tedy do doby, než byl do české legislativy implementován třetí liberalizační energetický balíček,“ řekla Alena Vitásková.

Detaily konference i kompletní video lze nalézt na stránkách AAU zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aukce Paláce Broadway vítěze nepřinesla, ÚZSVM proto osloví stávajícího nájemce

22:54 Aukce Paláce Broadway vítěze nepřinesla, ÚZSVM proto osloví stávajícího nájemce

Dnešní výběrové řízení s elektronickou aukcí s historicky nejvyšší minimální cenou, a to 1 miliarda …