Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

14.05.2021 22:02

Dráha je darem výcvikové mise EU (EUTM), který zorganizovala a zaplatila Česká republika, konkrétně prvek civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) v rámci českého kontingentu v EUTM. Postavila ji místní firma, která za tímto účelem zaměstnala 19 Malijců.

Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Slavnostní předání se uskutečnilo na konci dubna na základně 6. vojenského regionu malijské regionální základně Sévaré, která se nachází v oblasti Mopti, 500 km severovýchodně od hlavního města Bamaka. Význam ceremoniálu podtrhla účast hostů regionu, včetně guvernéra Abasse Dembélého, představitelů malijské armády a zástupce českého velvyslance v Mali Miroslava Bálinta.

„Tato dráha s dvaceti překážkami umožní vojákům 6. vojenského regionu regionální základny trénovat a být psychologicky připraveni překonávat obtížné situace, s nimiž se během operací pravděpodobně setkají,“ uvedl v projevu zástupce náčelníka generálního štábu pozemních sil, plukovník Seydou Koné.

Na stejné trénují doma

Překážková dráha je podobná té, kterou znají z domova čeští vojáci. „Je na ní dvacet různých prvků, například skokové překážky, které musí voják přeskočit, šplhací překážky jako vysoké zdi, šikmé zdi s lanem, žebříky, horizontální překážky jako jsou břevna a kladiny, labyrint a plížení pod dráty,“ prozradil nadporučík J. A., který jako specialista civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) projekt koordinoval.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19761 lidí

Překážková dráha je podle něj výbornou všestrannou formou rozvoje vojáka. „K překonání překážek je potřeba nejen fyzická zdatnost, ale také psychická odolnost, a ve vojenském prostředí je navíc u vojáků potřeba rozvíjet smysl pro týmovou práci.“

Za místo pro stavbu překážkové dráhy byla vybrána základna v Sévaré ve střední části Mali. „Přesouvá se sem výcvik Malijců, aby probíhal poblíž míst nasazení a více tak odpovídal jejich potřebám,“ vysvětlil zástupce českého velvyslance Miroslav Bálint.

Vztahy ČR a Mali se v poslední době zintenzivnily, důkazem je také podpora nedávného celostátního sportovního turnaje za mír a sociální soudržnost v Gao.

Ve výcvikové misi EUTM se ČR angažuje od roku 2013, aktuálně zde působí 81 vojáků a to v hlavním městě Mali Bamako a ve výcvikovém středisku v Koulikoro. V polovině ledna česká armáda ukončila sedmiměsíční velení silám výcvikové mise EU v Mali. Cennou zkušenost si chce zopakovat ve druhé polovině roku 2022.

V misi OSN MINUSMA jsou dlouhodobě nasazeni čtyři důstojníci ve štábech mise. Pod hlavičkou mezinárodního uskupení Takuba také v Mali působí do 60 příslušníků českých speciálních sil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

14:29 Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

Hlavním cílem procesu je u nově navržených chráněných území zavedení územní ochrany pro dané lokalit…