Armáda ČR: Generál Řehka se zúčastnil v Bruselu jednání Vojenského výboru NATO

20.01.2023 18:47 | Tisková zpráva

Ve dnech 18. až 19. ledna 2023 se náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálmajor Karel Řehka zúčastnil v Bruselu jednání Vojenského výboru NATO. To proběhlo také za účasti pozvaných států Finska a Švédska.

Armáda ČR: Generál Řehka se zúčastnil v Bruselu jednání Vojenského výboru NATO
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Generálové diskutovali o konfliktu na Ukrajině, s ním související bezpečnostní situaci a pokračující pomoci aliančních národů. Zabývali se také optimalizací vojenských schopností, novým modelem aliančních sil a operačním nasazením vojsk NATO.

Jednání zahájil předseda Vojenského výboru NATO admirál Rob Bauer, po něm vystoupil zástupce generálního tajemníka NATO Mircea Geoana (ROU), který i na základě války na Ukrajině upozornil na tři důležité oblasti, na které by se měly alianční státy zaměřit:

  1. Přehodnotit a navýšit 2% HDP ve prospěch obrany se zaměřením na nákup moderních zbraňových systémů;
  2. Zvýšit a akcelerovat produkci obranného průmyslu;
  3. Využít zkušenosti z války na Ukrajině pro budoucí válčení.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28631 lidí

V úvodu vlastního jednání generálové sdíleli poznatky a zkušenosti získané z konfliktu na Ukrajině. Diskutovali o pokračující pomoci a podpoře zemi. Koordinace probíhá mimo NATO na bilaterální nebo multilaterální úrovni. Byla zdůrazněna spolupráce a synchronizace pomoci Ukrajině především s EU. Jednou z forem je zřízení asistenční mise na podporu Ukrajiny EUMAM (European Union Military Assistance Mission) k výcviku ukrajinských ozbrojených sil, do které se zapojila také Česká republika.

Hlavním bodem jednání byla optimalizace vojenských schopností, poměr mezi kvalitou a kvantitou tzv. Operational Capacity, tedy využívání sil a prostředků na odpovídající úrovni a v požadovaném množství. Významnou roli zde hrají například inovace a digitalizace, tzn. zapojení nových inovativních prvků do bojové činnosti. Přitom je nutné optimalizovat schopnosti ve všech doménách a tím naplňovat požadavky multidoménových operací (MDO).

„Současným trendem je čelit hrozbám použitím nových technologií. Abychom zajistili dostatečnou operační kapacitu, je ale třeba najít tu správnou rovnováhu mezi kvalitou i kvantitou,“ vysvětlil generálmajor Karel Řehka.

Členové výboru se také zabývali pokračujícím procesem tvorby nového modelu aliančních sil (NFM - New Force Model) a stavem zpracování regionálních plánů.

Model NFM definuje hrozby jako je Rusko a terorismus, představuje vyvážený systém připravenosti a množství sil a prostředků a musí být schopen zabezpečit kolektivní obranu včetně reakce na případné krize. Jedná se především o zvýšení bojové pohotovosti a neustálé zvyšování vojenských schopností, model má také lépe propojit vojenské plánování mezi NATO a aliančními státy.

Generálové dále probírali současnou situaci a vývoj aliančních operací na západním Balkáně a na Středním východě, zejména v Kosovu a Iráku.

Prodiskutovali klíčové oblasti zabezpečení a podporu vojsk z pohledu jejich logistického zabezpečeni a připravenosti včetně HNS (podpora hostitelskou zemí - Host Nation Support). Identifikovali možná rizika, omezení a budoucí rozvoj logistické podpory.

V závěru byly shrnuty výstupy ze zasedání a vojenská doporučení. Další jednání Vojenského výboru NATO je naplánováno na květen 2023.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Vykašlali jste se na živnostníky

To, že nechápete, že spousta OSVČ dělá za minimální mzdu vysvětluje, proč sami sobě platy neustále zvyšujete. Napadlo vás, ale že prostě někdo nemá na výběr, a že je rád i za tu minimální mzdu? A vy nám ještě házíte klacky pod nohy, místo toho, abyste byli rádi, že makáme? To má jakou logiku? Fakt ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Začalo přihlašování projektů do Burzy filantropie

10:11 Královéhradecký kraj: Začalo přihlašování projektů do Burzy filantropie

Neziskové organizace a sociální podniky v Královéhradeckém kraji mají možnost přihlásit své projekty…