Armáda ČR: Jinečtí zahájili přípravu na první nasazení s dělostřeleckou technikou v Pobaltí

05.02.2023 20:15 | Tisková zpráva

Součástí přípravy do mise v Pobaltí se staly ostré střelby ze samohybných kanónových houfnic vz. 77 “DANA“. Po dobu dvou týdnů vojáci z obou dělostřeleckých oddílů cvičili střelbu z děl v boletickém újezdu. Jedná se o první část přípravy na zahraniční operaci, která je čeká v roce 2024 v Litvě.

Armáda ČR: Jinečtí zahájili přípravu na první nasazení s dělostřeleckou technikou v Pobaltí
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Hlavním cílem cvičení bylo prvotně sladit schopnosti v poskytování dělostřelecké podpory a zautomatizovat činnosti obsluh a velitelského sboru dělostřeleckých baterií. Vojáci si také procvičili schopnosti v plánování a realizaci při řízení palby a nácvik řízení palby s ostrou bojovou střelbou z děl. Výcvik byl veden ve dne i v noci tak, aby byly podmínky pro činnost dělostřeleckých jednotek co nejvíce podobné reálnému nasazení. Střelba byla vedena za ztížených meteorologických podmínek ve spolupráci s radiolokátory ARTHUR a také v různých nadmořských výškách.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30228 lidí

Řada vojáků má již zkušenosti ze zahraničních operací např. z Afriky, ale mise s děly a v takovém rozsahu je pro všechny nová zkušenost. Hlavní prioritou mise bude poskytovat dělostřeleckou podporu mechanizovaným jednotkám po dobu jednoho roku. Pomoci pluku v plnění úkolů v operaci by měli vojáci aktivní zálohy palebné baterie 13. dělostřeleckého pluku, a to začleněním do obsluh děl.

Velitel 13. dělostřeleckého pluku, plukovník Jan Cífka, řekl: „Všichni příslušníci 13. dělostřeleckého pluku chápou důležitost úkolu nasazení do zahraniční operace a jsou odhodláni splnit zadané úkoly. Všichni chápou to, že nasazení do operace nám pomůže nasbírat zkušenosti a získat schopnosti v oblasti poskytování palebné podpory v součinnosti s příslušníky členských států NATO, které nám pomůžou v realizaci činností, kdy v blízké budoucnosti dělostřelecký pluk bude komplexně přezbrojen na nový typ autonomního samohybného děla NATO s implementovaným automatizovaným systémem řízení palby i se všemi podpůrnými prostředky dělostřelectva AČR.“

V příštích měsících budou nadále probíhat komplexní přípravy jednotlivců i kolektivní příprava. Každý voják a vojákyně tak bude podstupovat zaměstnání například ze zdravotní, psychologické, taktické přípravy a další. Současně se jednotliví vojáci budou zdokonalovat ve svých odbornostech se zaměřením na funkci, kterou budou vykonávat při nasazení.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Vejdou se do limitu? V obcích u D35 bude ŘSD měřit hluk z dálnice

7:14 Pardubický kraj: Vejdou se do limitu? V obcích u D35 bude ŘSD měřit hluk z dálnice

V prosinci loňského roku se mohli řidiči poprvé svézt po nové dálnici D35 v téměř 15kilometrovém úse…