Armáda ČR: Kbelská základna zvládla předsednictví na výbornou

16.01.2023 17:05 | Tisková zpráva

Uskutečnili více než 200 letů, ve vzduchu strávili bezmála 400 hodin a přepravili více než 3 000 cestujících. Leteckou přepravu v době českého předsednictví v Radě EU dostali na starost piloti, technici a ostatní personál z 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely.

Armáda ČR: Kbelská základna zvládla předsednictví na výbornou
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Ještě několik dní před převzetím štafety předsednictví Evropské unii jednala vláda o tom, kdo bude politiky a delegace jednotlivých ministerstev vozit na klíčová jednání do centrály v Bruselu. Tento úkol byl nakonec svěřen Armádě ČR – konkrétně kbelské letecké základě.

„Vládní přepravu v rámci předsednictví jsme zajišťovali zejména dvěma Airbusy A-319, letouny CASA C-295 a v případě potřeby též letouny L-410,“ vysvětluje brigádní generál Jaroslav Falta, velitel 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, který byl společně se svým zástupcem, plukovníkem gšt. Milanem Laniakem, a bezmála padesáti dalšími vojáky kbelské základny tuto středu vyznamenán ministryní obrany.

Anketa

Chcete, aby Danuše Nerudová zůstala v politice?

3%
94%
hlasovalo: 17754 lidí

„Vojáci 24. základny dopravního letectva si zaslouží zvláštní poděkování, protože všechny úkoly přepravy nás i kolegů z EU byly na vašich bedrech. České republice jste ušetřili nemalé finanční prostředky, protože vláda kvůli omezenému počtu letounů zvažovala i možnost dočasného pronájmu. Vy jste garantovali, že to zvládnete a svůj slib jste splnili,“ poděkovala vojákům 24. základny Jana Černochová.

Na zajištění letů se podílela celá kbelská základna: nejen piloti a technici, kteří se o plně vytížené stroje starali, ale také ostatní personál, který zabezpečoval veškerou organizaci od administrativy až po nastoupení delegace na palubu.

Posádky letounů si podle generála Falty při letech přímo souvisejících s předsednictvím započítaly celkem 225 odbavených letů, 368 letových hodin a 3 086 přepravených pasažérů. Vzlétalo a přistávalo se převážně z letiště přímo ve Kbelích a také z ruzyňského Terminálu 4.

„Nesmíme zapomenout, že půlroční úkol zajištění českého předsednictví nás nezbavil našich běžných činností – letecké pátrací, záchranné a zdravotnické služby, kterou držíme nepřetržitě, součinnosti při výcviku armádních jednotek, převozu vojáků na cvičení a do misí, přepravy ústavních a vládních činitelů, vlastní účasti na mezinárodních cvičeních a také speciálních letů v rámci programu MEDEVAC,“ vypočítává tisková mluvčí 24. základny kapitánka Kristýna Kosatíková.

Podle Jaroslava Falty byl předsednický půlrok velmi náročný, především také z toho důvodu, že se základna potýká s nedostatkem dopravních letounů. „Nedávno jsme vyřadili z provozu letouny Jak-40 a Cl-601 Challenger, což citelně omezilo naše přepravní schopnosti. Přesto jsme úkol bezezbytku splnili a společně odvedli velký kus práce,“ vyzdvihl.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

13:07 ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

Do posledního zaplnili zájemci volná místa na prohlídce speciálního Centra přípravy personálu jadern…