Armáda ČR: Strakoničtí vojáci předali dar domovům pro seniory

21.12.2020 11:56 dop.

Sedm týdnů vojáci pomáhali ve dvou strakonických domovech pro seniory, které se v důsledku pandemie COVID-19 potýkaly s nedostatkem personálu. Ve čtvrtek 17. prosince sem vojáci zavítali znovu, aby předali zdejšímu personálu vánoční dárky.

Armáda ČR: Strakoničtí vojáci předali dar domovům pro seniory
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Vojáci do domovů v Rybniční a Lidické ulici přinesli presovače, kávu a sadu hrnečků. „Chtěli jsme zdravotním sestrám a ošetřovatelkám zpříjemnit jejich náročnou práci. I my vojáci využíváme kávu jako povzbuzení ve službě,“ vysvětlil rotmistr Josef Košatka, proč vojáci věnovali praktické dárky.

Společně s rotným Viktorem Votánkem a desátnicí Veronikou Vidlášovou chtěli poděkovat a vyjádřit úctu lidem, jež se starají o seniory. Jejich myšlenku podpořili i další vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu. Během několika málo dní vybrali mezi sebou přes 17 tisíc korun, za které pak pořídili dárky.

Pracovali 12 hodin denně

Práce v domově pro seniory je psychicky i fyzicky náročná. Vojáci se o tom přesvědčili na vlastní kůži. „Ze začátku jsem měl trochu obavy. Neměl jsem zkušenosti s péčí o seniory, ani s prostředím, ve kterém žijí. Během prvních dvou dnů jsem se ale rozkoukal a pak už to byl jen frmol od rána do večera,“ popsal s úsměvem rotmistr Košatka a dodal, že vojáci zde sloužili dvanáctihodinové směny.

Jejich přítomnost oběma zařízením velmi pomohla. V nejhorším období onemocnělo přes 60 procent zaměstnanců, nejvíce chyběl ošetřovatelský personál. „Vojáci nám skutečně vytrhli trn z paty, když zastoupili chybějící zaměstnance. Pomáhali nám při přemísťování covid pozitivních pacientů, asistovali při umývání seniorů, podávání stravy a poskytovali další péči našim klientům,“ uvedla staniční sestra domova pro seniory v Rybniční ulici Vlasta Kudláčková.

Projevili velkou míru empatie

„Jako příslušníci Armády ČR jsme zvyklí plnit úkoly. Vyzdvihnout bych ale chtěl velkou míru empatie, kterou vojáci projevili ve vztahu k seniorům a nemocným lidem, jež jsou často odkázáni na pomoc druhých. Cením si toho u vojáků a jsem na ně hrdý,“ pronesl velitel 251. protiletadlového oddílu podplukovník Jaroslav Sekanina, když společně s vojáky předal dárky.

Vojáci pomáhali ve strakonických domovech pro seniory každý den od 23. října do 12. prosince. Sedm vojáků bylo nasazeno v domově v Rybniční ulici a tři vojáci v domově pro seniory v Lidické ulici. Nepomáhali zde pouze příslušníci 251. protiletadlového oddílu, ale vystřídali se zde vojáci napříč celým strakonickým plukem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

22:54 Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

Skupina ČEZ pokračuje v nastaveném trendu budování udržitelnější energetiky: loni snížila objem vypu…