Armáda ČR: V Lotyšsku budou poprvé nasazeni ženisti

25.07.2021 21:23

Součástí Alianční předsunuté přítomnosti eFP v Lotyšsku je od července zesílená pontonová četa. Jedná se o 7. úkolové uskupení, jehož jádro tvoří příslušníci 152. ženijního praporu, doplněné o další vojáky 15. ženijního pluku.

Armáda ČR: V Lotyšsku budou poprvé nasazeni ženisti
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Poslední část jednotky přiletěla do Lotyšska 20. července. Na osm desítek vojáků bude působit na základně Adazi společně s dalšími osmi státy pod vedením Kanady. Techniku k plnění odborných úkolů přesouvají ženisté do místa nasazení po železnici.

V květnu absolvovali vojáci certifikační cvičení, na kterém plnili úkoly podobné jejich reálnému nasazení. Jednalo se převážně o zřízení přívozového přepraviště a přepravu bojových vozidel přes vodní překážku. „Příprava pro nasazení do zahraniční operace eFP Lotyšsko je důležitá kromě jiného i z toho důvodu, že zesílená pontonová četa bude do sestavy zúčastněných jednotek zařazená vůbec poprvé,“ popsal během cvičení velitel 7. rotace kapitán Josef Kurfiřt a dodal, že jejich hlavním úkolem bude zabezpečovat všeobecnou ženijní podporu pohybu vojsk pro spojenecké jednotky.

Na vojáky se přijel podívat i náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata. „Ověříme schopnosti našich ženistů také v Pobaltí, a to jak ve prospěch vlastních vojsk, tak koaličních partnerů. Zahraniční nasazení je příležitostí, jak prověřit získané dovednosti v praxi,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata.

Nyní působí v Lotyšsku v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP 6. úkolové uskupení, jehož jádro tvoří příslušníci minometné čety 72. mechanizovaného praporu v celkovém počtu do 56 osob. Jednotka ukončí operační úkol koncem července.

  • Jednotky Armády České republiky působí v Pobaltí v rámci Alianční předsunuté přítomnosti eFP (Enhanced Forward Presence). Alianční předsunutá přítomnost je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu z července 2016. Spočívá ve vytvoření čtyř bojových uskupení v síle posíleného praporu umístěných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie. Konkrétní vojenský příspěvek členských států je potvrzením národního závazku vyplývajícího z principu kolektivní obrany NATO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Policisté dohlíželi na bezpečnost a plynulost v silničním provozu

10:59 Policie ČR: Policisté dohlíželi na bezpečnost a plynulost v silničním provozu

V době od 20. – 26. 9. 2021 proběhla na našich silnicích celorepubliková dopravně bezpečnostní akce.…