Arnika: Aplikace Scan4Chem odhalí škodlivé látky v domácnostech

11.11.2020 10:06

Přímo u sebe doma si může každý otestovat vybavení domácnosti na obsah toxických látek pomocí mobilního telefonu.

Arnika: Aplikace Scan4Chem odhalí škodlivé látky v domácnostech
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika
reklama

Scan4Chem po naskenování čárového kódu okamžitě upozorní, zda třeba naše hračky, oblečení, boty, nábytek nebo elektronika obsahují zdraví škodlivé látky nebo jsou zcela bezpečné. Na vývoji mobilní aplikace Scan4Chem se podílí spolek Arnika a je k dispozici pro systém Android i pro iPhone.

Stáhněte si Scan4Chem z Google Play nebo App Store zcela zdarma.

“Se Scan4Chem máme výbornou šanci vyhnout se nebezpečným výrobkům. V době, kdy spousta z nás tráví většinu času doma, případně nakupuje výrobky v e-shopech, si všichni mohou doma otestovat cokoliv a škodlivé výrobky časem vyměnit za bezpečné alternativy,” apeluje Karolína Brabcová z Arniky.

Aplikace Scan4Chem obsahuje databázi široké škály produktů, jako jsou hračky, oblečení, obuv, nábytek, kancelářské vybavení, kuchyňské náčiní, hygienické pomůcky, elektronika a další. Pokud aplikace zboží nenajde, spotřebitel se může zeptat přímo dodavatele pomocí předpřipraveného dotazu.

Řada výrobků prokazatelně obsahuje alergeny, karcinogeny a jiné látky poškozující imunitu, hormonální systém nebo plodnost. Více o látkách vzbuzující mimořádné obavy najdete ZDE. Výrobci však na ně nemusí upozorňovat na obalu, jak jsme zvyklí u potravin nebo kosmetiky. Jde například o změkčovadla plastů, chlorované parafíny, azobarviva, zpomalovače hoření, olovo a mnoho dalších. Cílem Scan4Chem je zvýšit povědomí o rizikových látkách ve spotřebním zboží v domácnostech a přinutit společnosti, aby vyráběli produkty bez škodlivin.

“Prověřujme se Scan4Chem vše, co denně bereme do rukou, nosíme, s čím vaříme nebo si hrají děti. Jen tak vyvoláme skutečný tlak na výrobce a škodlivin ve výrobcích se zbavíme. Ze zkušeností víme, že takový tlak dokonce vedl k zákazu mnohých látek ve spotřebním zboží,”  dodává Karolína Brabcová.

Scan4Chem dosud používá přes 50 tisíc spotřebitelů z celé Evropy, kteří prověřili přes 110 tisíc výrobků a zaslali 11 tisíc dotazů prodejcům a výrobcům. Databáze čítá zhruba 21 tisíc výrobků od 130 firem. Díky zodpovědným spotřebitelům, kteří Scan4Chem používají, se databáze postupně rozrůstá. Vývoj Scan4Chem vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt a zapojilo se do něj 20 organizací ze 13 zemí Evropy.

Skenuj kódy, hledej jedy!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

THMP: Proběhne nové zatřídění při přípravě Koncepce veřejného osvětlení

22:33 THMP: Proběhne nové zatřídění při přípravě Koncepce veřejného osvětlení

Před necelými dvěma lety, v červnu roku 2019, pražští radní odsouhlasili vznik vůbec první dlouhodob…