Arnika: Západní Balkán řeší ochranu svých jedinečných řek, odpověď nabídne konference v Sarajevu

21. 11. 2019 15:39

Mezinárodní konferenci pořádá česká nevládní organizace Arnika ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí (Bosna a Hercegovina) a WWF Adria. Setkání šesti zemí, finančně podpořené Evropskou unií, Programem transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR a nadacemi Global Greengrants Fund a Heinrich-Böll-Stiftung, proběhne v Hotelu Grand Sarajevo 27. až 29. listopadu.

Arnika: Západní Balkán řeší ochranu svých jedinečných řek, odpověď nabídne konference v Sarajevu
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika
reklama

Konference je reakcí na probíhající přehrazování divokých řek na západním Balkáně. Podle odborníků z Centra pro životní prostředí (ZDE) má v tomto regionu vyrůst asi 2 700 přehrad.

„Soukromé společnosti do projektů investují se značným profitem, zatímco lidé ztrácejí přírodní zdroje a nedostávají za to nic. Musí se naopak vypořádat s devalvací životního prostředí a finančními ztrátami skrze daně a dotace, ze kterých opět těží soukromí investoři. Naše přírodní klenoty jsou ohroženy nekontrolovanou a netransparentní výstavbou vodních elektráren. Jen v Bosně a Hercegovině má na 244 řekách vyrůst více než 300 přehrad,” upozorňuje Viktor Bjelić, místopředseda Centra pro životní prostředí.

Podle právníka WWF Adria (ZDE) Djordjeho Stefanoviće je situace snadno řešitelná: „Politici musí přijmout a uplatňovat zákony týkající se minimálního průtoku řek a monitorování jeho dodržování a zajistit účast veřejnosti na rozhodovacích procesech. Situace se v jednotlivých státech liší a každá země může uplatňovat jiný přístup. Výsledky a problémy jsou však stejné – krásné řeky na Balkáně jedna po druhé mizí, což negativně ovlivňuje okolní ekosystém včetně místních lidí, kteří jsou okrádáni o důležité zdroje vody,“ vysvětluje.

Ekologové, úředníci a politici z Bosny a Hercegoviny, Chorvatska, České republiky, Černé Hory, Srbska a Severní Makedonie budou na sarajevské konferenci (ZDE) diskutovat o právních a praktických nástrojích na ochranu řek západního Balkánu a jeho obyvatel.

„Účastníci konference, mají dlouholeté zkušenosti se sběrem dat, přístupem k informacím a evropskými směrnicemi o ochraně přírody,“ uvádí organizátorka konference, Zuzana Vachůnová z Arniky. „Chceme využít mezinárodní know-how k hledání spolupráce a přijít s konkrétními kroky k ochraně řek a lidí, kteří na ně spoléhají. Statečně bojují za své přírodní dědictví a o své působivé a inspirativní příběhy se během konference podělí,” uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Autodrom Most zastavil prodej vstupenek na stěžejní závodní víkendy

12:35 Autodrom Most zastavil prodej vstupenek na stěžejní závodní víkendy

Vzhledem k nejasné situaci kolem pandemie nemoci covid-19 a opatřením vlády proti jejímu šíření rozh…