Asociace cestovních kanceláří vyzvala k podpoře IATA agentur

26. 1. 2021 16:14

Specializované cestovní agentury na prodej letenek IATA by loňský rok z firemní historie nejraději vymazaly. Stejně tak by to s chutí udělaly všechny subjekty, které spadají do oblasti cestovního ruchu.

Asociace cestovních kanceláří vyzvala k podpoře IATA agentur
Foto: ackcr.cz
Popisek: Asociace cestovních kanceláří ČR - logo
reklama

V polovině února 2020 uzavřela letecké spojení se světem Čína. Uzavírka celosvětového leteckého provozu vyvrcholila v polovině března. Od té doby se pracovníci letenkových agentur přeškolili na záchranáře a nyní převážnou část jejich práce zabírají refundace zrušených letů a komunikace se zklamanými klienty. Frekvence leteckých spojů se stále nachází na úrovni 10–15 % minulých let. 

Anketa

Měl by Milan Hnilička odejít z čela Národní sportovní agentury?

76%
24%
hlasovalo: 5311 lidí

Meziroční pokles prodeje letenek (2019/2020)  činil dříve těžko představitelných 80,5% 

IATA agentury reprezentují společnosti jako Air Marine, Asiana/Letuška.cz, Fly United, OK Tours, Student Agency a další.

Jedná se o společnosti, jejichž služby využívá nejen široká veřejnost, ale i firmy a státní instituce. „V korporátním prodeji jsme vázáni dlouhodobými smlouvami, z nichž vyplývají naše povinnost jako jsou non-stop linka, personální zajištění, řešení komplikací vzniklých na služebních i soukromých cestách atd. Mnozí z nás pracují pro státní instituce na základě přísných kritérií a svoje závazky plníme bez přestávky i v tomto těžkém období pandemie“, připomíná Josef Trejbal, předseda IATA sekce při ACK ČR.  

Pomoci se jim zatím nedostalo a letenkové agentury jsou bez příjmů už téměř rok. ACK ČR vyzvala vládní představitele s konkrétním návrhem podpory tohoto významného segmentu cestovního ruchu, na který se v program COVID – CESTOVNÍ RUCH zapomnělo. 

  • V roce 2019 objem v ČR prodaných letenek přes specializované tzv. IATA agentury činil 8.3 miliardy Kč, to reprezentuje cca 922 222 kusů letenek

  • V roce 2020 objem v ČR prodaných letenek přes IATA agentury činil 1.6 miliardy Kč, to představuje cca 177 777 kusů letenek

Celkový rozdíl, pokles v počtu vystavených letenek činí 744 445 letenek a je rozložen mezi všechny IATA agentury.

„Domníváme se, že pomoc státu podnikatelům by měla být spravedlivá a neměla by opominout některý z oborů, v tomto případě jeden z oborů českého cestovního ruchu. Přestože jsme malý, vysoce specializovaný obor, zaměstnání v něm našlo tisíc českých občanů a také náš  obor s ročními tržbami v řádu miliard korun ročně je důležitou součástí české ekonomiky“, uzavírá Trejbal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany: Vláda schválila zřízení Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci

22:54 Ministerstvo obrany: Vláda schválila zřízení Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci

Vláda České republiky schválila záměr ministra obrany Lubomíra Metnara zřídit Agenturu pro mezivládn…