Auto*Mat: Nábřeží žije! završila fotografie a film

13.10.2013 9:44

Sérii pěti otevřených kulturních sobot na Smetanově nábřeží završilo téma filmu a fotografie. I přes nepříznivé počasí Pražané využili poslední možnost projít se po výjimečném korzu.

Auto*Mat: Nábřeží žije! završila fotografie a film
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zaparkovaná kola
reklama

„I po páté Smetanovo nábřeží Pražany přitahovalo. Zkušenost ze série proměn tohoto unikátního veřejného prostoru v centru města zásadním způsobem napomůže aktuální debatě o podobě trvalého zklidnění centra v souvislosti s plánovaným otevřením tunelu Blanka. Po zklidnění tranzitující automobilové dopravy nevolá už jen Smetanovo nábřeží, ale také Malá Strana“ řekl Vít Masare z iniciativy Auto*Mat.

Smetanovo nábřeží se podařilo pěším dočasně zpřístupnit po mnoha letech úsilí občanů, občanských sdružení, místních institucí a podniků, které na této kulturní ose působí. Velkou podporu zklidnění Smetanova nábřeží vyjádřili například děkani Fakulty sociálních věd UK, Filozofické fakulty a FAMU. Poslední kulturní sobota Nábřeží žije! se zaměřila na film, fotografii a design.

„Podstatným aspektem zklidňování bylo vyvolat diskuzi o způsobu, jakým chceme a umíme užívat veřejný prostor ve městě. Jak příznivcům, tak odpůrcům sobotních uzavírek je nutné připomenout, že akci Nábřeží žije, není možné chápat jako referendum o trvalém uzavření Smetanova nábřeží. Akce byla v první řadě inspirací, která spoustu lidí přiměla o osudu nábřeží přemýšlet či vyjádřit svůj názor,“ uvedl Adam Švejda z Útvaru rozvoje města.

Pro návštěvníky Nábřeží žije! byla připravena řada zajímavostí jako výstava fotek a obrázků bezdomoveckých průvodců z Pragulic, animační dílna Aeroškoly, fotografické studio, varietní duo Konráda Kapitoly, nebo vernisáž výstavy Štěpána Adámka „Choďte na koncerty“. Zájem vzbudila také diskuze na téma kvality fyzického prostředí města moderovaná Adamem Gebrianem. Součástí programu byla rovněž diskuze se zástupci nezávislých vizuálních periodik a vydavatelství na téma „Jak vydávat“. Sobotní proměnu na Smetanově nábřeží zakončila projekce prvních českých dokumentárních filmů ze sbírek Národního filmového archivu ve spolupráci s Doc Alliance a následný DJ set Tvrdý & Vzteklá na dvoře Fakulty sociálních věd. Smetanovo nábřeží bylo pro Pražany otevřeno pět podzimních sobot od 14. září do 12. října. Během těchto sobot zde Magistrát hl. m. Prahy, Útvar rozvoje hl. m. Prahy a Auto*Mat zkoumaly, zda a v jaké míře by byla možná transformace Smetanova nábřeží na pěší zónu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: V přístavu Hluboká nad Vltavou lodě bezpečně natankují pohonné hmoty

22:33 Ministerstvo dopravy: V přístavu Hluboká nad Vltavou lodě bezpečně natankují pohonné hmoty

Kapitáni rekreačních lodí v největším jihočeském veřejném přístavu pro rekreační lodě v Hluboké na V…