Autodrom Most zkrášlí historické závodní motocykly

16.08.2017 12:30

Mostecký autodrom láká o víkendu na skvělou podívanou, navíc zdarma. Na své si přijdou zejména fanoušci a milovníci rychlých historických motocyklů. Od 18. do 20. srpna bude patřit velký okruh závodům The Most Historic Motorcycle Weekend. Na sever Čech dorazí bezmála 350 jezdců a dalších 12 posádek sajdkár s nablýskanými stroji, kteří se rozdělí do tříd podle výkonnosti a stáří motocyklu.

Autodrom Most zkrášlí historické závodní motocykly
Foto: http://klassik-motorsport.com
Popisek: The Most Historic Motorcycle Weekend na Autodromu Most
reklama

Své umění předvedou junioři i zkušení matadoři, a to na strojích všech kategorií od malých motocyklů po superbiky. Divácky atraktivní budou jistě i souboje sajdkár. Jezdeckému poli vévodí v drtivé většině Němci, jež doplňují Rakušané, Švýcaři, Nizozemci, Dánové, Belgičani, Italové, Francouz, Švéd, Srb či Brit. Potěšující je, že na start se postaví také tři Češi. Jaroslav Pták z Karlových Varů osedlá motocykl ČZ 125 z roku 1966, Tomáš Jícha z Dolních Břežan a Vítězslav Hatan z Mirošova se pak představí na stejné technice, Yamaze TR3 z roku 1972.

Návštěvníci autodromu se mohou těšit na řadu dalších skvostů. Patří mezi ně například stroje BSA Goldstar z roku 1960, Ducati 350 z roku 1967, o rok mladší Aermacchi 350 nebo Seeley-BSA 500 z roku 1969. Mezi sajdkárami pak budou nejstaršími exempláři šestačtyřicetileté BMW 750 či jen o rok mladší König 500.

Zatímco pátek a větší část soboty jsou vyhrazeny od rána až do 18:00 hodin tréninkům a kvalifikacím, sobotní pozdní odpoledne a celá neděle už budou ve znamení ostrých soubojů.

V pátek 18. srpna „nasákne“ nostalgií dob minulých také malý závodní okruh na plochách polygonu mosteckého autodromu. Od 12:00 do 14:00 hodin zde absolvují rychlostní zkoušku účastníci u německých sousedů velmi oblíbené třídenní rallyové soutěže Sachsen Classic. Kdo si najde čas, čeká ho defilé nádherných historických automobilů nejrůznějších věhlasných i méně známých značek rozdělených podle roku výroby do šesti kategorií. K vidění budou veterány starší sta let, nejmladší vozy pak podle regulí soutěže nesměly sjet z výrobního pasu po roce 1997. Zájemci z řad veřejnosti mají vstup zdarma.

Napínavou podívanou si mohou návštěvníci autodromu tradičně zpestřit, k dispozici mají motokárovou dráhu a offroadovou dráhu pro čtyřkolky. Dětem zase slouží dopravní hřiště vybavené značkami a funkčními semafory, personál jim zapůjčí kromě kol a přileb i koloběžky či odrážedla. Součástí hřiště jsou také skluzavky, prolézačky a fotbalové minibranky.

Akciová společnost AUTODROM MOST provozuje stejnojmenný závodní okruh. Budoval se v letech 1978 až 1983 v místě bývalého povrchového hnědouhelného dolu Vrbenský. Nápad na stavbu autodromu sice vznikl v souvislosti s automobilovými a motocyklovými závody, hned od počátku se ovšem počítalo s jeho využitím i pro jiné účely. Autodrom tak brzy ožil také testováním závodních i nově vyvíjených vozů, výcvikem řidičů speciálních vozidel sanitních, hasičských nebo policejních, závodnickými školami či kurzy bezpečné jízdy. Tuto úlohu převzal později polygon, vybudovaný v areálu závodního okruhu v roce 2005. Stále je největším a nejkomplexnějším zařízením svého druhu v České republice. Svou dispozicí, instalovanými technologiemi a dalšími navazujícími aktivitami nabízí na ploše 13 hektarů jedinečné podmínky pro výuku a výcvik řidičů ve všech oblastech problematiky řízení vozidel veškerých tonáží.

Vybrané závody sezony 2017:

01. – 03. 9. - CZECH TRUCK PRIX
06. – 08. 10. - The Most Grand Finale

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: komerční tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Velikonoční tvoření se letos konalo pouze s dětmi

13:00 FNUSA: Velikonoční tvoření se letos konalo pouze s dětmi

Obvykle se dobrovolníci z DobroCentra Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně vypravují každé předvelik…