Bývalá významná kartounka je v majetku ÚZSVM

06.10.2019 16:27

Ústecké pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových získalo od Ministerstva zdravotnictví historický objekt bývalé Leitenbergovy kartounky, ležící v rozsáhlém areálu v obci Verneřice v Českém Středohoří.

Bývalá významná kartounka je v majetku ÚZSVM
Foto: ÚZSVM
Popisek: Logo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM)

Budova bývalé Leitenbergovy kartounky, tedy přádelny byla postaven roku 1796. V roce 1797 byl instalován parní stroj anglické provenience, v tehdejší době se jednalo o největší podnik v textilním průmyslu na potiskování bavlněných látek. Třípodlažní budova kartounky ve tvaru velkého „L“ je evidována jako nemovitá kulturní památka.

Celý areál se stal pro Ministerstvo zdravotnictví nepotřebný, proto ho podle zákona o majetku státu předalo ÚZSVM. Areál je dlouhodobě nevyužívaný, bez údržby. Suterén kartounky je zaplavený vodou a není do něj možný přístup bez speciálního vybavení. Ve stěnách i na stropech jsou trhliny, plísně a houby. Do objektu zatéká lokálně odtrženými částmi plechové krytiny, což způsobilo uhnití nosných trámů. Z důvodu poškození střešního pláště se v objektu nacházejí již i dvě havarijní místa zřícených stropů. Patra, která nejsou zasažena zatékáním a spodní vlhkostí, jsou v dobrém stavu. V minulém století Ministerstvo zdravotnictví užívalo kartounku a přilehlé stavby jako sklady pro zdravotnický materiál.

Současně s budovou ÚZSVM získal také čtrnáct pozemků. Pět z nich je zastavěno samotnou budovou kartounky, jeden budovou skladu a zbylých osm pozemků je v katastru nemovitostí evidováno jako trvalý travní porost, zahrada a ostatní plocha. Celkově pozemky v areálu zabírají rozlohu 19 144 m2.

Vzhledem ke stavu kartounky budou nemovitosti co nejdříve nabídnuty, nejprve k bezúplatnému převodu státním institucím a jestliže o ně žádná neprojeví zájem, bude tento areál nabídnut k prodeji široké veřejnosti nejspíše prostřednictvím elektronického aukčního systému.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prodejem nepotřebné administrativní budovy získal ÚZSVM více než 6,6 milionu

22:49 Prodejem nepotřebné administrativní budovy získal ÚZSVM více než 6,6 milionu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Ústí nad Labem prodal nepotřebnou administrativn…