ČEZ: Češi dominantně podporují čisté energetické zdroje

23.05.2023 20:06 | Komerční článek

Česká republika by se měla v budoucnu spoléhat především na jaderné a obnovitelné zdroje. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu veřejného mínění, uskutečněného v průběhu května.

ČEZ: Češi dominantně podporují čisté energetické zdroje
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Naprostá většina obyvatel (96%) považuje za klíčovou soběstačnost země v zásobování energií. Masivně proto podporují jaderné a obnovitelné zdroje a jejich kombinaci. Naopak uhlí má podle nich jen relativně malou perspektivu.

Silnou podporu bezemisních elektráren v minulém roce umocnila ruská agrese na Ukrajině. Podpora rozvoje jaderné energetiky a vodních, fotovoltaických či větrných elektráren v důsledku energetické krize vzrostla na podzim roku 2022 na historicky nejvyšší úrovně. Aktuálně se růst zastavil, přesto podle výsledků z letošního května podporuje rozvoj jaderné energetiky 70% a rozvoj obnovitelných zdrojů dokonce 74% respondentů. Ti nejsou omezeni na podporu jediného zdroje, ale mohou jich podpořit víc.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33707 lidí

„Navzdory určitému uklidnění energetické krize, přetrvává velmi vysoká podpora jádra i obnovitelných zdrojů. V očích většiny veřejnosti se nevylučují, ale doplňují, respondenti vyjadřují podporu oběma. Většina oslovených (53%) vidí budoucnost české energetiky v jejich kombinaci,“ vysvětluje Miloš Rybáček, jednatel agentury IBRS.

Téměř čtyři pětiny dotázaných (79%) zároveň uvádí, že dění na Ukrajině spíše či výrazně ovlivňuje dění v energetice. Respondenti se obávají, že v případě ztráty energetické soběstačnosti by došlo k prudkého růstu cen (78%) či ohrožení stability dodávek elektřiny (60%). Navzdory tomu je ale podpora rozvoje uhelných zdrojů, které zatím tvoří významnou část českého energetického mixu, jen velmi nízká (3%). Nejvyšší preference má naopak jádro.

„V jedné z otázek měla každá respondentka či respondent k dispozici 10 bodů a měli je rozdělit mezi jednotlivé výrobní zdroje podle toho, jaký by měly mít podíl na celkové výrobě elektřiny v ČR v roce 2030. První místo obsadily s 3,9 bodu jaderné elektrárny, následované obnovitelnými zdroji (3,3 bodu),“ doplňuje Miloš Rybáček.

graf

Výzkum byl realizován na reprezentativním vzorku 500 respondentů z celé České republiky starších 18 let, vybíraných kvótní metodou formou osobních rozhovorů s přímým zápisem pořízených dat do notebooku (CAPI) podle standardů ESOMAR.

Informace z JE Temelín 23. 5. 2023

První blok je v plánované odstávce pro výměnu paliva. Druhý blok je v provozu. Pomocné systémy elektrárny pracují podle provozní potřeby bloků.

Informace o parametrech na 1. bloku:

  • blok je v odstávce
  • výkon turbogenerátoru – 0 MWe
  • výroba elektřiny od začátku roku: 2 557 627 MWh

Informace o parametrech na 2. bloku:

  • blok je v provozu 
  • výkon turbogenerátoru – 1095 MWe 
  • výroba elektřiny od začátku roku: 3 747 948 MWh

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Bezpečnostní rada státu se zabývala vnitřní bezpečností i prognózou možných rizik

13:21 Úřad vlády: Bezpečnostní rada státu se zabývala vnitřní bezpečností i prognózou možných rizik

V pondělí 22. dubna 2024 se ve Strakově akademii uskutečnilo zasedání Bezpečnostní rady státu. Mezi …