ČEZ Distribuce: Králem distribuční maturity se stal domácí Michal Procházka

16.09.2018 7:34

Další várka žáků z partnerských středních škol Skupiny ČEZ se po roce sešla na třídenním poznávání všeho, co nějak souvisí s distribucí vyrobené energie.

ČEZ Distribuce: Králem distribuční maturity se stal domácí Michal Procházka
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Jejich distribuční maturita se tradičně konala v prostorách kladenského Technického konzultačního místa ČEZ Distribuce, kde středoškoláci získali teoretické znalosti a psali i závěrečný „maturitní“ test. Praktická část proběhla v transformovně Dříň a jejím okolí.

„Spojení přednášek našich odborníků a dlouholetých praktiků s exkurzí do transformovny a ukázkami prací přímo v terénu, je tou nejlepší cestou, jak přiblížit středoškolákům to, s čím se během budoucí praxe mohou setkat. Proto jsme již počtvrté pozvali žáky z partnerských škol do Kladna, aby zde absolvovali svou distribuční maturitu,“ uvedl Martin Klacián, náborový specialista z Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ. Jak dodal, všichni tak mají jedinečnou možnost získat zcela konkrétní představu o činnostech v jednotlivých úsecích distribuce energie. „Dozvěděli se například zajímavosti z provozování sítí vysokého a velmi vysokého napětí, něco o diagnostice, měření a dispečerském řízení distribuční soustavy. V praxi také viděli, jak funguje rozvodna, co obnáší práce pod napětím či vytyčování podzemního vedení.“

„Energetické maturity“ Skupiny ČEZ, ať již jsou zaměřené na klasickou či jadernou energetiku, případně distribuci vyrobené elektrické energie, probíhají již dvanáctým rokem. Vždy se jedná o třídenní program s odborníky se semináři a praktickými ukázkami určený vybraným žákům z partnerských škol Skupiny ČEZ zaměřených na elektrotechniku a energetiku. Kromě distribuční maturity, která se koná například i v Ostravě a Hradci Králové, jsou to ještě energetická maturita zaměřená na klasickou energetiku (v Elektrárně Tušimice) a jaderná maturita (Temelín či Dukovany). Distribuční maturity v Kladně se přitom zúčastnili vybraní žáci ze 12 středních škol, a to z Chomutova (2x), Plzně (2x), Prahy (2x), západočeského Ostrova, Rakovníka, Mostu, Ústí nad Labem a Kladna.

Jak se většina z 33 středoškoláků shodla, nabyté znalosti určitě zúročí během dalšího studia a hlavně u opravdové maturity. Mnozí z nich byli také spokojeni s tím, že poměrně rychle a dobře zvládli závěrečný test, u něhož jsou rozhodující nejen správné odpovědi, ale také rychlost. Nejlépe se to povedlo Michalu Procházkovi ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Kladno, jenž tak získal titul Král distribuční maturity. Za ním na druhém místě skončil Martin Motyčka z Vyšší odborné školy a Střední průmyslové škola strojní, stavební a dopravní v Děčíně a třetím byl Jakub Vážný, rovněž ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Kladno.   

„Zatím jsme se pokaždé setkali s tím, že více než třetina studentů by ráda opravdu v budoucnu měla co dočinění s energetikou a více než polovina by ráda na některou z technických vysokých škol. Fandíme jim. Mladou krev česká energetika každopádně potřebuje. Věříme, že po skončení studia, většina z nich opravdu zakotví v oboru, bez ohledu na to, v jaké to bude energetické společnosti. Samozřejmě budeme jen rádi, když se rozhodnou pro nás,“ poznamenal Karel Kohout, ředitel úseku Provoz ČEZ Distribuce. S jeho slovy souhlasil i Tomáš Murtinger, ředitel úseku Finance a správa ČEZ Distribuce: „Zvláště teď, kdy se potýkáme s generační obměnou prakticky u všech energetických a dalších technických profesí.“

Oba ředitelé vedli se studenty závěrečnou besedu a zároveň jim předávali diplomy za účast a absolvování testu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operace "GREN"

18:44 Policie ČR: Operace "GREN"

Zadržení mezinárodní organizované skupiny osob, která se zabývala obchodem s látkou MDMA distribuova…