ČEZ: Od začátku roku vyrobil Temelín už 10 TWh elektřiny, jeho výkon se může změnit

15.09.2020 16:09

Přesně 10 TWh elektřiny vyrobila od začátku roku Jaderná elektrárna Temelín. Vyrobené množství odpovídá osmiměsíční spotřebě českých domácností. Navíc Temelín ušetřil přibližně 8 miliónů tun CO2, které by vznikly při výrobě v uhelných elektrárnách.

ČEZ: Od začátku roku vyrobil Temelín už 10 TWh elektřiny, jeho výkon se může změnit
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

10 TWh už má na svém výrobním kontě také Jaderná elektrárna Dukovany. I přes koronavirovou pandemii zůstávají jaderné elektrárny ve spolehlivém provozu a bezpečně dodávají elektřinu do přenosové soustavy.

K výrobě 10 miliónů MWh elektřiny potřeboval Temelín osm a půl měsíce. Pro stejné množství elektřiny by uhelné elektrárny musely spálit cca 9 miliónů tun uhlí. Jen pro představu k jeho přepravě by byl potřeba vlak dlouhý přes 2000 kilometrů. To přibližně odpovídá vzdálenosti z Prahy do Madridu.

Odstávky do konce roku Temelín už neplánuje. I přesto vedení očekává, že ještě letos dojde k navýšení dosažitelného (průměrného) výkonu druhého bloku. Ten je aktuálně 1082 MWe a mohlo by dojít k jeho navýšení řádově o nižší jednotky megawatt. Vše energetici upřesní, až budou mít kompletní veškeré analýzy. „Mělo by jít o efekt související s novými separátory, které jsme během letní odstávky na druhém bloku měnili. Aktuálně dokončujeme garanční měření a proběhnou ještě posouzení německým výrobcem,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Už od začátku pandemie platí v jaderných elektrárnách výrazně zpřísněná opatření související s nemocí COVID-19. „Temelín i Dukovany patří mezi důležité prvky kritické infrastruktury České republiky. I proto jsme k zavedení preventivních opatření přistoupili s předstihem. I díky nim jsou obě elektrárny plně v provozu a samotná pandemie se jich přímo nijak nedotkla,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek. Mimo jiné se už v závěru srpna elektrárna Temelín vrátila k nošení roušek, koridorům před hlavním vstupem nebo snížila kapacitu jídelen. Především díky těmto opatřením energetici od počátku samotné pandemie zabezpečili vždy nepřetržitý spolehlivý provoz a dodávku elektřiny.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,1 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČOI: Zprostředkovatele aukcí energií v době pandemie klamali spotřebitele

21:02 ČOI: Zprostředkovatele aukcí energií v době pandemie klamali spotřebitele

Česká obchodní inspekce i v období pandemie COVID-19 kontrolovala služby, které jsou pro spotřebitel…