ČEZ: Sedmdedsát procent zaměstnanců jaderných elektráren už je očkovaných

01.07.2021 21:20

Přes 70 procent pracovníků jaderných elektrárnách má za sebou první dávku očkování a přes 30 procent již absolvovalo plné očkování oběma dávkami. Nejúčinnější způsob ochrany před nemocí covid-19 tak v Temelíně a Dukovanech využilo přes dva tisíce zaměstnanců ČEZ. I tak jsou ale energetici při rozvolňování opatření velmi opatrní.

ČEZ: Sedmdedsát procent zaměstnanců jaderných elektráren už je očkovaných
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců klíčových českých energetických zdrojů už jsou, nebo by v nejbližších týdnech měly být chráněny proti nemoci covid-19. Vyplývá to z přehledu, které pravidelně aktualizují jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. „I tady je očkování dobrovolné, ale zároveň jsou si zaměstnanci vědomi odpovědnosti vůči sobě i kolegům. Jaderné elektrárny jsou naše hlavní zdroje bezemisní elektřiny a tento přístup je zde velmi důležitý,“ doplňuje předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Mimořádně ostře je nyní sledován vývoj počtu očkovaných a testovaných zaměstnanců v Temelíně, kde se plně rozjíždí odstávka druhého výrobního bloku. V plánu je tady kromě samotné výměny paliva přibližně 13 tisíc pracovních činností a do elektrárny míří přes 600 dodavatelů z České republiky i zahraničí.

„Obě naše jaderné elektrárny zatím prošly pandemií výborně. Přijali jsme řadu opatření, vždy jsme na sebe o něco přísnější, než jsou nařízení státu, ale díky tomu jsme nikdy nemuseli například omezovat provoz. A v tomto přístupu dál pokračujeme,“ doplňuje ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

České jaderné elektrárny Temelín a Dukovany patří mezi klíčové prvky kritické infrastruktury České republiky. I proto ochranná opatření přijatá v souvislosti s nemocí covid-19 patřila k nejpřísnějším. Například u minulé odstávky prvního temelínského bloku měli energetici u klíčových profesí oddělené týmy A a B, u těchto lidí navíc zkrátili týdenní periodu testování, zahraniční pracovníky testovali prvních pět dní v podstatě každý den.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 7,8 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Konference o EU

Jaktože Konference o budoucnosti Evropy neselhala? Vám se zdá správné že EU dá na doporučení pár vybraných občanů? To že si občané přejí reformu, více EU, více integrace - to vážně chcete říci že o tom má rozhovat pár vybraných prounijních občanů a že je to tak správně? Vlastně tvrzení že si občané ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA rekordně operuje a potřebuje krev

17:05 FNUSA rekordně operuje a potřebuje krev

Zdravotníci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně v těchto dnech provádí rekordní počty operací, v út…