ČEZ: Temelín bude kontrolovat turbínu prvního bloku

11.11.2019 12:46

První výrobní blok operátoři odpojili od  přenosové sítě. Důvodem bylo zvýšené chvění turbosoustrojí, velmi pravděpodobně v důsledku kolísání venkovních teplot. Práce nijak nesouvisí s primárním, tedy jaderným okruhem.

ČEZ: Temelín bude kontrolovat turbínu prvního bloku
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Zvýšené chvění některých částí parní turbíny prvního bloku zaznamenali operátoři o víkendu. Aktuálně je turbogenerátor odstaven a reaktor na třiceti procentech výkonu. Ještě dnes provedou odborníci na turbíně první část kontrol. Další kontroly budou probíhat po vychlazení turbíny a odstavení reaktoru. Od jejich výsledků se bude odvíjet termín připojení bloku k přenosové soustavě.

Šedesát metrů dlouhé turbosoustrojí se skládá z jednoho vysokotlakého dílu, tří nízkotlakých a generátoru. Váží dva tisíce tun a rotor se za vteřinu otočí padesátkrát. Obvodová rychlost nejdelších, lehce přes metr dlouhých lopatek, je 2500 km/h, tedy přibližně dvakrát více než je rychlost zvuku. Technici ji musejí vyvážit s přesností na desetiny milimetrů. Vzdálenost mezi Prahou a Temelínem by překonala za tři minuty.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní technické muzeum a Správa železnic podepsaly memorandum o spolupráci

16:39 Národní technické muzeum a Správa železnic podepsaly memorandum o spolupráci

Národní technické muzeum a Správa železnic podepsaly v úterý 4. srpna 2020 v Železničním depozitáři …