ČEZ: Temelín před odstávkou výrazně rozšiřuje možnosti testování

18.01.2021 11:48

Vybraní pracovníci, dodavatelé, ale i třeba jen dobrovolní zájemci z řad zaměstnanců se mohou nechat zdarma otestovat přímo v areálu elektrárny. Další ochranné opatření ČEZ v jihočeské elektrárně zavádí především s ohledem na blížící se odstávku.

ČEZ: Temelín před odstávkou výrazně rozšiřuje možnosti testování
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Temelín tak následuje Dukovany, kde ČEZ zaměstnance pravidelně testuje od závěru loňského roku. Dosud zde zdravotníci provedli osm stovek testů. První velkou skupinou byla dnes část podnikových hasičů. Další pracovníci se pak připojí začátkem února. Testy se u vybraných skupin budou zároveň opakovat.

„Testování spouštíme především s ohledem na blížící se odstávku. Dosud bylo naším úkolem ochránit zaměstnance a zajistit bezpečný provoz. Odstávka spojená s velkým množstvím práce znamená nezbytný zvýšený pohyb a koncentraci lidí a my musíme více hlídat hranice naší ochranné bubliny,“ vysvětluje Jan Kruml, ředitel elektrárny.

Doposud antigenní testování prováděl podnikový lékař. Nyní navíc elektrárna připraví podmínky pro plošné preventivní testování. Výsledky testů bude poskytovatel zdravotní péče zadávat do celostátního systému ISIN. Týdně zdravotní personál otestuje až pět stovek lidí. „Řídíme se celostátní pravidly a všechno bude probíhat v souladu s metodikou ministerstva zdravotnictví. Testováním ve vlastní režii navíc odlehčíme praktickým lékařům a testovacím centrům, a tím také minimalizujeme kontakt našich zaměstnanců s ostatními lidmi,“ zdůraznil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

V druhé české jaderné elektrárně v Dukovanech preventivně pracovníky testují od listopadu loňského roku. Dosud zde provedli osm stovek testů a i zde je ČEZ zavedl především s ohledem na odstávku a posílení ochrany zaměstnanců.

České jaderné elektrárny Temelín a Dukovany patří mezi klíčové prvky kritické infrastruktury České republiky. Tomu odpovídají i přijatá ochranná opatření v souvislosti s nemocí COVID-19. Kromě práce z domova u těch zaměstnanců, kterým to jejich náplň umožňuje, zde platí například měření teploty u vstupu, povinnost nošení roušek, nebo třeba oddělení míst v jídelnách.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 0,9 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Registrace učitelů k očkování běží bez problémů

10:41 Královéhradecký kraj: Registrace učitelů k očkování běží bez problémů

Pro učitele a další zaměstnance škol a školských zařízení od dnešního rána funguje registrace v ce…